Arjen Robben 82
Klaas-Jan Huntelaar 89

Olanda s-a impus clar în faţa Letoniei, scor 6-0

Olanda – Letonia 6-0. Succes categoric pentru „Portocala mecanică”

Olanda a obţinut a doua victorie din Grupa A a preliminariilor EURO 2016, 6-0 pe teren propriu cu modesta naţională a Letoniei.

Olanda a înregistrat al doilea succes din Grupa A, după ce a trecut de reprezentativa Letoniei cu un categoric 6-0 pe Amsterdam ArenA. A fost seara lui Klaas-Jan Huntelaar şi a lui Arjen Robben, fiecare dintre cei doi trecându-şi în cont câte o „dublă”.

Înaintea jocului contra naţionalei letone, presa olandeză a vehiculat chiar varianta desparţirii dintre Federaţia Olandeză şi tehnicianul Guus Hiddink. „De Telegraaf” anunţa chiar şi înlocuitorul experimentatului tehnician olandez, Ronald Koeman, antrenorul care face senzaţie în Premier League pe banca lui Southampton. După meci, astfel de discuţii n-au mai avut loc, întrucât Olanda a câştigat categoric, ba chiar a făcut pe alocuri spectacol în faţa naţionalei pregătite de Marians Pahars.

Nerăbdători să spele ruşinea înfrângerilor suferite în deplasarile din Cehia şi Islanda, elevii lui Hiddink au început tare meciul cu Letonia şi, încă din minutul 6, semifinalista Cupei Mondiale din Brazilia deschidea scorul prin Robin van Persie. Eroii serii, Arjen Robben şi Klaas-Jan Huntelaar, şi-au făcut apoi simţită prezenţa. Mai întâi prin câte o mare ocazie de gol în contul fiecăruia dintre ei, apoi prin câte un gol. Primul care a marcat a fost Robben în minutul 35, în timp ce atacantul lui Schalke a reluat în plasă în minutul 42 o centrare venită de la Ibrahim Afellay.

Şi după pauză, meciul a curs tot într-o singură direcţie. Olanda a controlat în totalitate jocul şi ocaziile au curs cu repeziciune la poarta lui Aleksandr Kolinko. Golurile au venit totuşi destul de târziu, spre finalul celor 90 de minute. Pentru 4-0 a marcat Bruma, pentru ca Robben si Huntelaar să-şi încheie evoluţia foarte bună cu câte un nou gol fiecare în minutele 82 şi 89.

Olanda zdrobeşte Letonia în runda a patra din cadrul Grupei A şi acumulează şase puncte după două victorii obţinute pe teren propriu, dar se află în continuare în spatele Islandei şi Cehiei de care o separă, trei, respectiv şase puncte.