Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 10 octombrie 2014, ora 21:45

Ibrahim Afellay 82
Robin van Persie 89 (pen)

Renat Abdulin 17
Olanda-Kazakhstan, preliminarii Euro 2016

Olanda – Kazahstan 3-1. Emoţii pentru Hiddink şi la cel de-al doilea meci din grupă

Olanda a revenit după ce a fost condusă acasă de Kazakhstan şi a marcat de trei ori în repriza a doua pentru primul succes din Grupa A după două runde.

Olanda a revenit după ce a fost condusă de naţionala pregatită de Yuri Kraznoshan şi a marcat de trei ori pentru primul succes din Grupa A după două runde.

Plecarea fostului selecţioner, Louis van Gaal, la Manchester United pare să fi lăsat urme adânci pentru „portocala mecanică”, semifinalistă la Campionatul Mondial din Brazilia. Experimentatul Guus Hiddink s-a lovit deja de prima gardă de contestatari după eşecul din Cehia şi cu siguranţă va avea de suportat şi a doua rundă de reproşuri după victoria chinuită obţinută în faţa micuţei naţionale cazace.

Olandezii au început foarte slab jocul împotriva Kazahstanului şi s-au văzut conduşi din minutul 17, după ce fundaşul lui Atyrau, Renat Abdulin, a marcat printr-o lovitură precisă de cap în poarta lui Cillessen. Uşor speriaţi de reuşita neaşteptată, cazacii au făcut imediat pasul înapoi şi au încercat să păstreze avantajul minim de pe tabela de marcaj. Olanda a profitat de acest lucru, şi-a impus ritmul şi posesia prelungită, iar ocaziile n-au întârziat să apară. Jermain Lens, Van Persie si Arjen Robben au ratat pe rând ocaziile primei reprize, dar portarul Mokin a reuşit să păstreze incredibilul avantaj al cazacilor până la pauză.

Fluieraţi pe Amsterdam ArenA, olandezii au mărit presiunea la poarta lui Mokin în partea secundă, iar insistenţa elevilor lui Hiddink avea să fie răsplatită. Intrarea lui Klaas-Jan Huntelaar a adus mai multă concentrare în faţa porţii adverse, iar atacantul lui Schalke a reuşit să restabilească egalitatea în minutul 62, după o centrare excelentă a lui Ibrahim Afellay.

Lucrurile s-au înrăutăţit pentru oaspeti în minutul 64, când fundaşul Baurzhan Dzolchiyev a fost eliminat de centralul sloven Matej Jug după un fault la acelaşi Afellay. Din acel moment, Olanda a împins şi mai tare jocul spre poarta lui Mokin, iar în minutul 82 cel mai bun jucător al meciului, Ibrahim Afellay, marca din afara careului pentru 2-1.

În minutele de prelungire, Abdulin l-a faultat în careu pe Robin van Persie, iar superstarul lui Manchester United a transformat cu siguranţă lovitura de la unsprezece metri. Victorie pentru Olanda, după un meci neaşteptat de dificil la Amstedam şi primele trei puncte obţinute în Grupa A de elevii lui Guus Hiddink.