Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 13 octombrie 2015, ora 21:45

Pavel Kadeřábek 24
Josef Šural 35
Robin van Persie 66 (a)
Olanda - Cehia 2-3

Olanda – Cehia 2-3. Olanda lipseşte de la primul Campionat European după 32 de ani

Olanda a suferit a cincea înfrângere din preliminariile pentru Euro 2016, pe teren propriu cu Cehia, şi încheie astfel grupa A pe poziţia a patra

Ultimul meci al Olandei din cadrul preliminariilor pentru Euro 2016 a fost unul care ilustrează în cel mai bun mod posibil parcursul extrem de modest şi dezamăgitor al ‘Portocalei Mecanice’, protagonista negativă a unei campanii de calificare la finalul căreia Olanda încheie grupa A pe locul al patrulea, cu doar 13 puncte din zece meciuri. Naţionala pregătită (încă) de Danny Blind avea nevoie de ajutor din partea Islandei în partida din Turcia pentru a mai spera la clasarea pe locul de baraj, însă în primul rând ar fi avut nevoie de un succes în confruntarea de pe Amsterdam ArenA cu Cehia.

Reprezentativa condusă de Pavel Vrba era deja sigură de prezenţa la turneul final din Franţa, însă la capătul ultimei partide din preliminarii Cehia şi-a trecut în cont o dublă istorică în faţa Olandei, după succesul de la Praga (2-1) şi mai ales a încheiat grupa A pe prima poziţie având în vedere înfrângerea suferită de Islanda în Turcia.

Olanda a început parcursul din preliminariile pentru Campionatul European din 2016 cu Guus Hiddink pe banca tehnică şi l-a încheiat cu cel care i-a fost iniţial antrenor secund, însă singura constantă a fost jocul slab şi lipsit de idei al unei naţionale din care nu lipsesc numele importante precum Klaas Jan Huntelaar, Robin van Persie, Wesley Sneijder şi mulţi alţii. Victoria la limită, scor 2-1, obţinută în urmă cu trei zile contra reprezentativei statului Kazakhstan nu a făcut decât să amâne inevitabilul, iar duelul cu Cehia a consemnat o certitudine dificil de anticipat la începutul preliminariilor: echipa naţională a Olandei ratează primul turneu final de Campionat European din 1984.

Tânărul fundaş al celor de la Hoffenheim, Pavel Kaderabek a profitat de o lansare precisă din partea lui Jiri Skalak şi l-a învins pe portarul Jeroen Zoet în minutul 24, pentru ca zece minute mai târziu oaspeţii să îşi majoreze avantajul pe tabelă, când Josef Sural l-a depăşit nepermis de uşor pe Virgil Van Dijk şi a finalizat elegant la colţul scurt. Danny Blind a reacţionat prin introducerea pe teren a lui Robin van Persie, care, colaborată cu eliminarea din minutul 43 a lui Marek Suchy, a oferit unele motive de speranţă în tabăra gazdelor. Însă deznodământul nefericit al Olandei a fost completat in partea secundă prin autogolul atacantului celor de la Fenerbahce, care, în tentativa de a trimite balonul propriului portar, a plasat mingea la vinclu.

Golurile din final marcate de Klaas Jan Huntelaar şi acelaşi Robin van Persie (ajuns astfel la reuşita cu numărul 50 în tricoul naţionalei) au mai contat doar la capitolul statistică şi nu au putut salva imaginea negativă oferită de o echipă care în urmă cu aproximativ un an impresiona la Campionatul Mondial din Brazlia unde încheia pe locul al treilea după un succes categoric (3-0) în duelul cu reprezentativa ţării gazdă.