Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 08 septembrie 2014, ora 21:45

Mirko Vučinić 45+3
Žarko Tomašević 73

Muntenegru-Moldova, preliminarii Euro 2016

Muntenegru – Moldova 2-0. Victorie facilă pentru gazde

Muntenegrenii au răzbunat înfrângerea la scor suferită în faţa moldovenilor în preliminariile pentru Brazilia 2014 şi s-au impus în primul meci din grupa G cu scorul de 2-0.

Muntenegrenii au răzbunat înfrângerea la scor suferită în faţa moldovenilor în preliminariile pentru Cupa Mondială din Brazilia şi s-au impus în primul meci din Grupa G cu scorul de 2-0.

Cu o echipă mult mai experimentată şi mai entuziastă în teren, Muntenegru a dominat de la un capăt la altul partida contra reprezentativei conduse de Ioan Caraş. Gazdele au început meciul cu o atitudine aproape războincă, provocând multe dueluri la limita regulamentului şi mutând încet dar sigur zona de pericol în terenul moldovenilor. Mirko Vucinic a ratat prima mare şansă de gol a gazdelor, însă portarul Cebanu a reuşit să pareze execuţia starului gazdelor. În minutul 22, Damjanovic l-a găsit cu o pasă perfectă pe Nemanja Nikolic, însă Golovatenco a intervenit la sacrificiu ca la hochei şi l-a blocat in extremis pe mijlocaşul muntenegrean. Din nou Damjanovic a fost aproape de gol în minutul 30, dar reluarea sa cu capul din interiorul careului a trecut puţin peste poarta oaspeţilor. În minutele de prelungire ale primei reprize, căpitanul muntenegrenilor Vucinic reuşea totuşi să deschidă scorul după un corner executat perfect de Nemanja Nikolic.

Gazdele au controlat desfăşurarea ostilităţilor şi în al doilea mitan, iar Zverotic şi din nou Damjanovic au fost foarte aproape de dublarea avantajului. Moldovenii au ripostat timid prin Eugeniu Sidorenco, dar atacantul oaspeţilor n-a reuşit să profite de excelenta centrare a lui Maxim Antoniuc.

Elevii lui Brnovic au reuşit în sfârşit să puncteze pentru a doua oară în acest meci în minutul 73, când Tomasevic l-a învins pe portarul Cebanu după o minge aruncată în careu din partea dreaptă în sensul muntenegrenilor de atac de către Nikolic. A fost a doua pasă decisivă de gol în acest meci pentru mijlocaşul lui Dinamo Minsk.

Victorie muncită, dar meritată pentru naţionala muntenegreană, care debutează cu dreptul în preliminariile pentru Euro 2016 şi aşteapta liniştită deplasarea din Liechtenstein. Pentru elevii lui Caraş în schimb, urmează un alt test foarte dificil în compania Austriei.