Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 15 noiembrie 2014, ora 19:00
0 - 1
Liechtenstein

Franz Burgmeier 74
Moldova - Liechtenstein, preliminarii EURO 2016

Moldova – Liechtenstein 0-1. Golul lui Franz Burgmeier face diferenţa la Chişinău

Liechtenstein a produs o mare surpriză în preliminariile EURO 2016, câştigând la Chişinău în faţa Moldovei, echipă ce remizase cu o etapă înainte în Rusia.

După un meci bun şi un egal istoric obţinut la Moscova în faţa Rusiei, Moldova părea favorita întâlnirii de la Chişinău cu Liechtenstein. O victorie a naţionalei pregătite de Curteianu ar fi adus Moldova chiar în calculele calificării, dar socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea de pe hârtie, iar Liechtenstein a produs o semi surpriză în Capitala Moldovei.

Jucătorii lui Rene Paurisch au evoluat cu banderole negre pe braţ în acest meci, în memoria celui care a fost Rainer Hasler, considerat cel mai mare fotbalist din istoria ţării sale. Fiul său, Nicholas, s-a aflat pe teren în duelul cu Moldova şi a evoluat bine pe toată durata întâlnirii.

Meciul a fost controlat de echipa naţională a Moldovei, însă elevii lui Curteianu n-au reuşit să marcheze la momentul potrivit. Artur Ioniţă, Dedov (şut în bara porţii lui Buchel în minutul 40) şi Golovatenco au trecut pe rând pe lângă deschiderea scorului, în timp ce Andreas Christensen a ratat singura ocazie importantă a oaspeţilor din prima parte.

La reluare, Artur Ioniţă a fost aproape să speculeze eroarea portarului Benjamin Buchel, care degajase greşit, dar a ratat ţinta, deşi a expediat un lob superb. Buchel a intervenit apoi decisiv în faţa lui Alexandru Gaţcan, pentru ca, în minutul 74, Franz Burgmeier să dea lovitura de graţie moldevenilor. Mijlocaşul şi căpitanul oaspeţilor a executat perfect o lovitură liberă şi a deschis scorul pe arena Zimbru, un rezultat care avea să se păstreze până la finalul celor 90 de minute.

Victorie surprinzătoare pentru Liechtenstein, care lasă Moldova pe ultimul loc în Grupa G cu un singur punct. Teoretic, din acest moment, modesta naţională pregătită de Rene Pauritsch are şanse de calificare la turneul final, Euro 2016. Următorul meci al celor din Liechtenstein se joacă în martie contra liderului Austria, la Vaduz.