Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 10 octombrie 2014, ora 21:45

Joshua King 26
Joshua King 49
Malta-Norvegia, preliminarii Euro 2016

Malta – Norvegia 0-3. Joshua King, decisiv în victoria nordicilor

Joshua King a contribuit decisiv la victoria naţionalei Norvegiei în Malta, marcând două goluri şi oferind şi o pasă decisivă.

Joshua King, jucătorul crescut de Manchester United care îmbracă tricoul lui Blackburn Rovers, a adus victoria naţionalei Norvegiei în deplasarea din Malta. Atacantul născut la Oslo din tată gambian şi mamă norvegiancă a marcat două goluri şi a pasat decisiv la cel de-al treilea, conducându-şi naţionala spre prima victorie din Grupa H.

King a ratat prima şansă a oaspeţilor în minutul 8, atunci când acţiunea sa personală în banda stângă a fost continuată de un şut foarte bun, care a mângâiat bara porţii malteze. În minutul 21, King a primit o minge în stânga, a pătruns pe zonă centrală eliminând din joc doi adversari, apoi a pasat lateral spre Mats Møller Daehli, venit lansat din spate. Mijlocaşul lui Cardiff City a finalizat apoi simplu, învingându-l pe Hogg cu un şut la colţul scurt.

King a reuşit apoi faza meciului marcând golul doi al norvegienilor la capătul unei acţiuni personale de toată frumuseţea. Atacantul lui Blackburn a primit mingea pe contraatac la 40 de metri de poarta adversă şi după ce a sprintrat spre poartă şi a „culcat” doi fundaşi adverşi şi pe portarul Hogg a înscris fără probleme. Aproape de pauză, formaţia lui Per Mathias Hogmo putea marca şi al treilea gol, dar şutul lui Skjelbred a ocolit cu puţin poarta gazdelor.

După reluare, King a reuşit totuşi să majoreze avantajul naţionalei sale la 3-0 în minutul 49. Şeptarul norvegian a reluat cu capul centrarea căpitanului Per Ciljan Skjelbred şi nu i-a lăsat nicio şansă portarului advers. Oaspeţii puteau să câştige partida la o diferenţă chiar şi mai mare, dar Tarik Elyounoussi şi Havar Nielsen n-au reuşit să-l învingă pe portarul maltezilor.

Norvegia obţine primele trei puncte din grupa H şi aşteaptă acum duelul cu naţionala bulgară, învinsă în runda a doua de Croaţia chiar la Sofia. Pentru Malta urmează un test infernal contra Squadrei Azzurra.