Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 12 octombrie 2015, ora 21:45

Ross Barkley 29
Giedrius Arlauskis 35 (a)
Alex Oxlade-Chamberlain 62
Lituania - Anglia 0-3

Lituania – Anglia 0-3. Englezii încheie cu punctaj maxim grupa de calificare la Euro 2016

Golurile marcate de Barkley, respectiv Oxlade-Chamberlain şi un autogol al lui Arlauskis au adus victoria Angliei în ultimul meci de calificare la Euro 2016

Lituania şi Anglia s-au întâlnit în ultimul meci din cadrul grupei E de calificare la Campionatul European 2016, însă o partidă fără o miză importantă având în vedere situaţia celor două echipe înainte de această ultimă rundă.

Remiza înregistrată de Lituania în urmă cu trei zile, 1-1 cu Slovenia, a făcut ca naţionala pregătită de Igoris Pankratjevas să nu mai păstreze nici măcar şanse teoretice de a încheia pe locul al treilea, care ar fi permis prezenţa la barajul de calificare. De partea cealaltă, Anglia a avut parte de un parcurs perfect în preliminariile pentru Euro 2016, fiind singura reprezentativă care a reuşit să se impună în toate meciurile de calificare.

Wayne Rooney, Danny Welbeck, Raheem Sterling şi Harry Kane au fost marcatorii din primul meci cu Lituania, disputat pe stadionul Wembley din Londra la sfârşitul lunii martie, însă de această dată selecţionerul Roy Hodgson şi-a permis să menajeze mulţi dintre titularii obişnuiţi, astfel că doar atacantul celor de la Tottenham a fost prezent pe teren dintre jucătorii care şi-au trecut numele pe lista marcatorilor la acea partidă.

Chiar şi fără multe dintre piesele de bază, Anglia a dominat mare parte din timp şi s-a dovedit periculoasă încă din startul confruntării, când Harry Kane a trecut de două ori pe lângă deschiderea scorului în urma unor faze fixe. Presiunea oaspeţilor s-a concretizat la capătul primei jumătăţi de oră: execuţia de la marginea careului a lui Ross Barkley a fost uşor deviată, dar suficient pentru a-l învinge pe portarul Giedrius Arlauskis, care nu a avut şansă nici şase minute mai târziu, când Harry Kane, după un schimb de pase cu Adam Lallana, a şutat puternic în bara transversală, iar mingea a ricoşat în portarul lituanian şi a ajuns din nou în plasă. La pauza Anglia îşi asigura astfel un avantaj liniştitor, fără a fi forţat în mod deosebit pe durata primei reprize.

Partea secundă a continuat într-o manieră similară, iar englezii ar fi putut să îşi majoreze avantajul la finalizările lui Kane şi Jagielka după centrari din corner ale lui Lallana, însă de această data Arlauskis a intervenit salvator. Selecţionerul oaspeţilor i-a acordat o jumătate de oră şi tânărului atacant al celor de la Liverpool, Danny Ings, aflat astfel la a doua apariţie de-a lungul preliminariilor, iar Ings şi-a făcut imediat simţită prezenţa printr-o pasă decisivă la golul marcat de Oxlade-Chamberlain în minutul 62. Pe final Bamidele Alli, în vârstă de 19 ani, a evoluat la rândul său pentru a doua oară în tricoul Angliei, care a preferat să gestioneze scorul de pe tabelă până la ultimul fluier al centralului danez Kenn Hansen.

Selecţionată condusă de Roy Hodgson se impune astfel şi în ultimul meci din cadrul grupei E, însă pentru Anglia adevăratul test va fi parcursul de la turneul final din Franţa. Lituania încheie grupa pe locul al cincilea, cu zece puncte şi rămâne fără nicio participare la un Campionat European.