Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 09 octombrie 2015, ora 21:45
Suedia

Marcus Berg 18
Zlatan Ibrahimović 55
Liechtenstein - Suedia 0-2

Liechtenstein – Suedia 0-2. Victorie dar şanse mici pentru nordici să meargă direct la EURO

Suedia a câştigat cu 2-0 în Liechtenstein un meci în care Ibrahimovic a marcat un gol dar a şi ratat un penalty. Nordicii nu mai pot pierde locul de baraj.

Suedia a bifat fără probleme victoria din Liechtenstein dar păstrează şanse reduse să meargă direct la EURO 2016 şi cel mai probabil va trebui să treacă proba barajului de calificare. După două înfrângeri consecutive în grupa ce la un moment dat le era accesibilă, nordicii au început tare meciul de la Vaduz şi au irosit două bune oportunităţi în primele zece minute prin Berg şi Ibrahimovic. Berg avea touşi să deschidă scorul la cea de-a treia ocazie, în minutul 18, iar destinaţia celor trei puncte era deja clară.

Ibrahimovic a ratat de la punctul cu var şansa de a dubla avantajul Suediei înainte de pauză, dar s-a revanşat la zece minute de la reluare când a rămas singur cu portarul gazdelor după o minge lungă a lui Kallstrom şi a marcat la colţul lung.

S-a terminat 2-0, chiar dacă Suedia a mai avut două mari ocazii prin acelaşi Ibrahimovic şi noul intrat John Guidetti. În urma acestei victorii, echipa nordică rămâne la două puncte în spatele Rusiei, faţă de care are rezultate inferioare în meciurile directe, astfel că se poate califica direct la EURO 2016 doar dacă bate Moldova acasă în timp ce Rusia ar pierde pe propriul teren cu Muntenegru.