Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 13 octombrie 2014, ora 21:45

Valērijs Šabala 54 (pen)

Bilal Kisa 47
Letonia-Turcia, preliminarii Euro 2016

Letonia – Turcia 1-1. Piedică decisivă pentru împăratul Terim şi ienicerii săi

Turcia s-a întors doar cu o remiză din Letonia şi şi-a diminuat considerabil şansele de calificare la EURO 2016 după ce a cumulat doar 1 punct în trei runde.

Turcia n-a reuşit să câştige nici al treilea meci din grupa A şi are şanse reduse să se mai califice la turneul final al Campionatului European, după ce din primele trei partide a stâns un singur punct. Accidentările numeroase precum şi încercarea lui Fatih Terim de a efectua din mers schimbul de generaţii o poate costa pe Turcia prezenţa la Euro 2016 din Franţa.

De fapt, egalul de la Riga reprezintă primul rezultat oarecum pozitiv pentru Ardan Turan et comp, învinşi în primele două runde de Islanda si Cehia. Prima repriză a întâlnirii dintre Letonia şi Turcia a fost una ştearsă, singurele acţiuni demne de semnalat fiind câteva şuturi de la distanţă încercate de Visnakovs pentru letoni, respectiv Arda Turan si Gokhan Tore pentru turci. Ocazia reprizei a venit de la atacantul turc Umut Bulut, care a trimis balonul în bara porţii lui Kolinko.

După pauză, turcii au reuşit totuşi deschiderea scorului prin rezerva Bilal Kisa, jucător intrat încă din prima repriză în locul accidentatului Oguzhan Ozyakup. Kisa a prins un şut necruţător de la 25 de metri şi nu i-a lăsat nicio şansă portarului leton.

Cu toate acestea, letonii au reuşit să reintre rapid în meci. Aleksejs Višņakovs a fost faultat la patru minute după golul lui Kisa în careu de Ozan Tufan şi decarul Subala l-a trimis în partea opusă pe portarul Volkan Babacan transformând cu siguranţă lovitura de la unsprezece metri.

După golul leton, partida s-a deschis ceva mai mult, iar Buyuk Adem pentru turci si Aleksejs Višņakovs pentru gazde au trecut fiecare pe lângă golul desprinderii.

La fluierul final al scoţianului Bobby Madden, cele două echipe au părăsit terenul nemulţumite de rezultatul înregistrat pe tabela de marcaj. Letonia strânge în urma acestui rezultat al doilea punct din grupă, în timp ce Turcia îşi diminuează clar şansele de calificare cedând prim-planul naţionalelor Olandei, Islandei si Cehiei.