Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 13 octombrie 2015, ora 21:45
Kazakhstan
Kazakhstan

Islambek Kuat 65
Letonia - Kazakhstan 0-1

Letonia – Kazakhstan 0-1. Rezultatul perfect pentru turci, nefericit pentru unguri şi danezi

Kazakhstan a câştigat în Letonia şi trimite Turcia la turneul final EURO 2016 în dauna Ungariei. Afectată este şi Danemarca, ce nu va fi cap de serie la baraj.

Miză neaşteptată la nivel înalt în meciul Letonia – Kazakhstan din ultima etapă a preliminariilor EURO 2016. Nu doar ultimul loc în grupa A a fost în joc la Riga, ci şi soarta Ungariei şi ordinea capilor de serie pentru barajul ce va stabili ultimele echipe calificate la turneul final. În cele din urmă Letonia nu a rezistat, Kazakstan s-a impus cu 1-0 prin golul lui Kuat din minutul 65 şi sorta calificării a fost întoarsă: Turcia merge direct la EURO, în dauna Ungariei, ca cea mai bună echipă de pe locul 3, iar Danemarca pierde statutul de cap de serie la tragerea la sorţi de duminică.

Pentru Kazakstan a fost prima victorie în faţa Letoniei şi una meritată după un raport de 9-1 al şuturilor pe spaţiul porţii, în ciuda unei posesii mai bune a gazdelor. Letonia a avut o bună oportunitate de a deschide scorul în minutul 11 la şutul expediat de Zjuzins de la distanţă, apoi oaspeţii au avut o dublă ocazie în minutul 19 la şutul lui Kuat respins în faţă de goalkeeperul leton şi reluarea lui Khizhnichenko, nici şut şi nici centrare utilizabilă.

Golul a venit din partea lui Kuat în minutul 65, la capătul unei acţiuni individuale. A mai fost un şut al lui Shomko scos din vinclu de portarul leton, apoi încă o invervenţie a acestuia la şutul lui Nuserbayev la colţul scurt.