Ladislav Krejčí 56
Tomáš Necid 88
Kazakhstan-Cehia, preliminarii Euro 2016

Kazakhstan – Cehia 2-4. Elevii lui Vrba îşi continuă parcursul perfect

Cehia a obţinut a treia victorie consecutivă în Grupa A, după ce s-a impus pe Astana Arena cu 4-2 în faţa naţionalei Kazakhstanului.

Cehia a obţinut a treia victorie consecutivă în Grupa A, după ce s-a impus pe Astana Arena cu 4-2 în faţa naţionalei Kazakhstanului. Elevii lui Pavel Vrba n-au făcut un meci perfect la Astana, dar au demonstrat o eficacitate demnă de invidiat: din cele cinci şuturi expediate pe spaţiul porţii lui Sidelnikov, patru s-au transformat în gol.

Scorul a fost deschis de oaspeţi prin Borek Dockal, jucător care a ajuns la trei goluri în primele trei meciuri jucate de Cehia în grupa A. Gazdele au răspuns timid în minutul 16, dar şutul lui Sergei Khizhnichenko de la peste 20 de metri de poarta lui Cech nu şi-a atins ţinta. Cehia a fost însă echipa care a făcut legea, Dockal, Limbersky, Kolar sau Lafata fiind prezenţe constante în faţa porţii lui Sidelnikov. Înainte de finalul primei reprize, fundaşul dreapta al cehilor, Pavel Kaderabek, a recentrat pentru Lafata, care a majorat avantajul echipei sale la două goluri.

Cazacii au început mai bine repriza a doua a jocului, dar decarul Askhat Tagybergen si atacantul Yuri Logvinenko n-au reuşit să-l învingă pe Cech. Mai mult, elevii lui Krasnozhan au încasat şi cel de-al treilea gol în minutul 57. David Limbersky a reuşit o centrare perfectă pentru reluarea lui Ladislav Krejic, care nu i-a lăsat nicio speranţă portarului Sidelnikov.

Având un avantaj atât de mare pe tabela de marcaj, cehii s-au relaxat şi n-au mai căutat cu atâta insistenţă poarta gazdelor.

Pe acest fond, cazacii au reuşit să reducă din handicap prin Yuri Logvinenko în urma unui corner, dar orice speranţă la revenire a fost înlăturată câteva minute mai târziu de Tomas Necid, care a marcat golul patru al cehilor. În minutele de prelungire, acelaşi Yuri Logvinenko a reuşit „dubla” pentru echipa sa naţională, dar istoria jocului fusese scrisă de mult.

Cehia îşi continuă astfel parcursul perfect din grupa A şi acumulează maximum de puncte după trei jocuri, în timp ce naţionala lui Kraznozhan rămâne cu un singur punct obţinut în faţa Letoniei pe teren propriu.