Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 13 octombrie 2015, ora 21:45

Graziano Pellè 82

Alexander Tettey 23
Italia - Norvegia 2-1

Italia – Norvegia 2-1. Azzurri câştigă grupa H, scandinavii merg la baraj

Golurile marcate de Alessandro Florenzi şi Graziano Pelle au adus victoria Italiei cu Norvegia în ultimul meci din preliminariile pentru Euro 2016

Stadionul Olimpico din Roma a găzduit ultimul meci pe care echipa naţională a Italiei l-a disputat în cadrul preliminariilor pentru Campionatul European din 2016. Adversara Italiei a fost Norvegia, care avea neapărată nevoie de victorie pentru a-şi asigura calificarea directă la turneul final de vara viitoare şi a nu depinde astfel de rezultatul (previzibil) al meciului dintre Malta şi Croaţia.

În absenţa unor jucători de bază precum mijlocaşii Claudio Marchisio, Andrea Pirlo sau Daniele De Rossi, selecţionerul Antonio Conte a decis să folosească un sistem 3-5-2, cu linia defensivă alcătuită în totalitate din jucătorii lui Juventus, Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci şi Giorgio Chiellini. Matteo Darmian şi Mattia De Sciglio au evoluat în benzi, cu Roberto Soriano, Riccardo Montolivo şi Alessandro Florenzi în zona centrală a mijlocului, iar în atac un cuplu format din Eder şi Graziano Pelle.

Selecţionerul Per-Mathias Hoegmo l-a preferat pe Alexander Soderlund ca unic atacant, cu Markus Henriksen aflat în sprijinul său. Jo Inge Berget şi Per Ciljan Skjelbred au acoperit cele două benzi, în timp ce tânărul jucător al lui Real Madrid, Martin Ødegaard, a început de pe banca de rezerve.

‘Squadra Azzurra’ şi-a trecut în cont prima ocazie în chiar secunda 50, când centrarea de pe partea stângă a lui De Sciglio a fost reluată cu capul puţin pe lângă de către Pellè. Italia a părut mai insistentă şi a avut de partea sa posesia, însă oaspeţii au dat lovitura la prima acţiune de atac: Chiellini a respins pe zonă centrală o centrare din lovitură liberă, iar finalizarea din prima a lui Alexander Tettey l-a învins pe Gigi Buffon. ‘Azzurri’ au revenit la conducerea jocului şi au avut zece tentative la poarta lui Oerjan Haaskjold Nyland de-a lungul primei reprize, însă imprecizia la finalizare a gazdelor şi două intervenţii bune din partea portarului norvegian au făcut ca scorul să rămână nemodificat până la finalul primelor 45 de minute.

Partea secundă a debutat în aceeaşi notă de dominare a italienilor, iar Soriano l-a întrebuinţat pe Nyland în minutul 48 cu un şut de la 23 de metri. Apărare supraaglomerată a scandinavilor, conştienţi de importanţa celor trei puncte puse în joc, care le garanta prezenţa directă la Euro 2016, însă poziţionarea pe două linii în faţa propriului careu nu s-a dovedit cea mai inspirată alegere, deoarece defensiva norvegiană a cedat cu un sfert de oră înainte de final, când centrarea lui Giovinco, intrat pe teren în locul lui Eder, nu a fost respinsă corespunzător de Haitam Aleesami, iar Florenzi a profitat şi a împins mingea în poartă. Oaspeţii au încercat să salveze situaţia pe final, însă inevitabilele spaţii din apărarea oamenilor lui Per-Mathias Hoegmo au fost imediat speculate de italieni, care şi-au completat revenirea în minutul 82: Florenzi a fost de această dată în postura pasatorului decisiv, iar Graziano Pelle a reluat imparabil din mijlocul careului, trecându-şi astfel în cont cel de-al treilea gol din cadrul preliminariilor.

Scor final 2-1 şi Italia încheie pe primul loc în grupa H de calificare la turneul final din Franţa, fără nicio înfrângere. De altfel cvadrupla campioană mondială ajunge la meciul cu numărul 50 fără înfrângere de-a lungul campaniilor de calificare la turneele finale şi indirect ajută echipa naţională a Croaţiei, care astfel obţine la rândul său un loc la Euro 2016. Norvegia a fost aproape de o realizare importantă, însă se vede acum nevoită să participe la barajul de calificare în tentativa de a se alătura Italiei şi Croaţiei la competiţia găzduită de Franţa.