Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 16 noiembrie 2014, ora 21:45

Gil Vermouth 36
Omer Damari 45
Eran Zahavi 70

Israel - Bosnia, preliminarii EURO 2016

Israel – Bosnia 3-0. Israel, lider surprinzător în Grupa B a preliminariilor EURO 2016

Israel a administrat un eşec usturător Bosniei şi urcă pe prima poziţie a clasamentului Grupei B din preliminariile EURO 2016.

Într-o Grupă B în care Belgia, Bosnia şi Ţara Galilor porneau ca favorite la calificarea la EURO 2016, marea surpriză este naţioanala Israelului, care după trei victorii în tot atâtea meciuri încheie anul 2014 pe primul loc, chiar dacă are şi un joc mai puţin, restanţa cu Belgia care se va juca în martie 2015. Rezultatele bune ale israelienilor din primele două runde ar fi putut fi puse pe seama unor adversari inferiori valorici, Cipru şi Andorra, însă victoria cu 3-0 în faţa Bosniei confirmă o toamnă excelentă a trupei lui Eli Guttman şi îi oferă şanse reale de calificare în premieră la un turneu final de Campionat European.

Meciul a început cu o bună şansă a oaspeţilor, la lovitura liberă bine executată de Pjanić pe spaţiul porţii în din minutul 2, însă gazdele au replicat prin ocaziile atacantului Tal Ben Haim din minutele 15 şi 24. Bosniacii puteau deschide scorul în minutul 31 prin Lulić, care însă a pus greşit piciorul la o minge pe care scria gol şi balonul s-a scurs pe lângă bară. Reuşita avea să vină la poarta cealaltă 5 minute mai târziu, când Vermouth a găsit timp pentru o piruetă în marginea careului şi şutul său violent, uşor deviat, l-a surprins pe Asmir Begović. La cabine avea să se intre cu 2-0, după ce Omer Damari a fost găsit excelent de Zahavi şi a marcat al cincilea său gol din actualele preliminarii, reuşită ce îl plasează în fruntea topului golgheterilor alături de englezul Danny Welbeck.

Bosniacii au mai încasat o lovitură la puţin timp de la reluare: Šunjić a făcut un fault în postură de ultim apărător asupra aceluiaşi Damari şi şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică încă din minutul 47. Gazdele au profitat de omul în plus şi au mai punctat o dată în minutul 70 după un contraatac rapid, golul fiind marcat de Eran Zahavi din pasa neobositului Damari.

Lipsiţi în acest meci de aportul lui Edin Dzeko, bosniacii nu au mai avut putere nici măcar să şuteze pe spaţiul porţii, astfel că meciul s-a încheiat la scor de neprezentare, situaţie care pune serios în pericol postul selecţionerului Safet Sušić.

Israel se instalează pe prima poziţie a Grupei B, având după trei meciuri 9 puncte, cu 1 mai mult decât Ţara Galilor, 3 peste Cipru şi 4 peste Belgia. Bosnia are la finalul anului 2014 doar 2 puncte şi doar o minune o mai poate aduce în barajul de calificare la EURO 2016.