Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 09 septembrie 2014, ora 21:45

Gylfi Sigurdsson 76
Kolbeinn Sigthórsson 77

Islanda-Turcia, preliminarii Euro 2016

Islanda – Turcia 3-0. Islanda, prea puternică pentru Turcia lui Terim

Islanda a debutat cum nu se putea mai bine în preliminariile pentru Euro 2016, învingând categoric Turcia la Reykjavik cu scorul de 3-0.

Învinsă de Croaţia in playoff-ul pentru Cupa Mondială din Brazilia, reprezentativa islandeză a început preliminariile pentru Europeanul Francez cu o victorie categorică în faţa naţionalei pregatite de Fatih Terim. Oaspeţii au venit la Reykjavik mizând pe cartea defensivei. Terim nu a renuţat la „dublul pivot” din faţa ermeticei sale apărări şi i-a titularizat atât pe Selcuk Inan cât şi pe Mehmet Topal. Gazdele au avut însă în tridentul Sigurdsson – Sightorsson – Bodvarsson motorul necesar pentru a desface planul tactic gândit de „împăratul” Terim.

Jon Dadi Bodvarsson a dat primul semnal că Islanda va interpreta o partitură eminamente ofensivă în minutul 10, când a reluat în bară centrarea lui Ari Skulason. Patru minute mai târziu, acelaşi Bodvarsson a lovit din nou bara porţii lui Kivrak, dar de această dată islandezii au fost mai norocoşi, pentru că în urma cornerului executat de Gylfi Sigurdsson acelaşi Bodvarsson l-a învins pe Kivrak. Turcii au reuşit să stopeze debutul furtunos al nordicilor şi chiar să echilibreze pe undeva partida, dar după pauză Omer a primit al doilea cartonaş galben în minutul 60 şi Turcia a rămas in inferioritate numerică.

Furia islandeză a crescut treptat si dezechilibrul numeric s-a simţit tot mai tare. În minutul 76 nordicii şi-au majorat avantajul, atunci când Onur Kivrak n-a putut face nimic pentru a-l bloca pe atacantul lui Ajax, Kolbeinn Sigurdsson. Doar 60 de secunde mai târziu, Skulason a trimis o nouă pasă precisă, la capătul căreia s-a gasit inepuizabilul Sigthorsson, care printr-o lovitură precisă de cap a majorat avantajul islandezilor la 3-0.

Partida s-a încheiat cu victoria clară şi meritată a nordicilor conduşi de Lars Lagerback, care se instalează în fotoliul de lider al Grupei A după prima rundă.