Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 10 octombrie 2015, ora 19:00

Aleksandrs Cauņa 49
Valērijs Šabala 68
Islanda a condus Letonia cu 2-0 dar s-a văzut egalată după pauză

Islanda – Letonia 2-2. Revenire letonă în repriza secundă

Islanda a condus Letonia cu 2-0 dar s-a văzut egalată după pauză. Pentru letoni a fost a cincea remiză într-o campanie fără victorie.

O repriză secundă în care a avut controlul absolut a adus Letoniei o întoarcere spectaculoasă de rezultat şi al cincilea punct într-o campanie fără victorie în preliminariile EURO 2016. Deja calificată la turneul final de anul viitor, Islanda a condus cu 2-0 la pauză dar a cedat iniţiativa în actul secund şi a oferit vizitatorilor şansa revenirii pe tabelă.

Jocul de la Reykjavik a început exploziv, cu un gol marcat de căpitanul islandez Kolbeinn Sigthórsson la o minge respinsă în faţă de goalkeeperul leton. Gylfi Sigurdsson a majorat scorul pentru gazde la capătul primei jumătăţi de oră, după o pătrundere fără opoziţie spre suprafaţa de pedeapsă adversă şi un şut de la 20 de metri în dreapta portarului.

Letonia a punctat pe tabelă la trei minute de la reluare prin Cauņa, găsit liber în preajma punctul de la unsprezece metri. Apărarea dezorganizată a gazdelor a mai cedat o dată în minutul 68 când Šabala a reluat frumos din voleu cam din aceeaşi poziţie, iar jocul de la Reykjavik s-a încheiat egal.