Preliminariile EURO 2016, Grupa D, 11 octombrie 2015, ora 21:45

Max Kruse 79

Jaba Kankava 53
Germania a învins Georgia şi s-a calificat la EURO 2016

Germania – Georgia 2-1. Nemţii câştigă chinuit şi se califică la EURO 2016

Manuel Neuer a salvat în câteva rânduri Germania în faţa contraatacurilor Georgiei iar Kruse a marcat golul decisiv ce duce campionala mondială la EURO 2016.

Germania a obţinut calificarea la EURO 2016 dar a trebuit să suporte fluierăturile propriilor suporteri pentru evoluţia chinuită în faţa Georgiei. Ceea ce părea o simplă formalitate, mai ales după aspectul jocului din primele 20 de minute, se putea transforma într-un coşmar pentru nemţi dacă nu l-ar fi avut în poartă pe Manuel Neuer, autorul unor intervenţii incredibile în faţa contraatacurilor georgiene ce au ridiculizat apărarea campioanei mondiale. La trei zile după o înfrângere neaşteptată şi fără gol marcat în Irlanda, Germania a fost aproape de un nou rezultat ruşinos şi a fost nevoie de inspiraţia selecţionerului Joachim Low pentru a repara direcţia unei maşini ce părea rătăcită.

Venită la Leipzig cu doar trei victorii în grupă, două cu modesta Gibraltar şi una cu Scoţia, Georgia părea victimă sigură în faţa Germaniei. Cel puţin aceasta a fost impresia după prima parte a jocului, în care nemţii au pus în scenă un joc dinamic, în care au alternat şuturile bune expediate de la distanţă de Reus, Ozil sau Gundogan cu mingi trimise bine în careu spre Marco Reus, cel mai activ dar şi cel mai neinspirat dintre oamenii de atac. În patru rânduri s-a aflat jucătorul Borussiei Dortmund în poziţie de unu cu unu cu portarul georgian Revishvili, dar fie l-a evidenţiat pe acesta, fie a trimis în afara porţii. Gruzinii au scăpat cu bine de presiunea pusă de gazde în prima jumătate de oră şi au avut la rândul lor o ocazie imensă prin decarul Okriashvili, al cărui şut din poziţie centrală de la 12 metri a fost scos cu greu de Neuer în corner.

La puţin timp după pauză Germania a reuşit deschiderea scorului dintr-un penalty transformat de Muller după un fault în careu asupra lui Ozil şi lucrurile păreau să intre în normal. A fost însă doar o impresie, fiindcă Georgia a avut un sfert de oră de excepţie şi putea întoarce în favoarea sa rezultatul. Neuer a scos din vinclu şutul expediat de la distanţă de Kvekveskiri, însă nu a mai avut ce face la voleul căpitanului Kankava din marginea careului la cornerul rezultat. Trecuseră doar trei minute de la deschiderea scorului şi Georgia restabilea egalitatea, dar nu avea să se oprească aici. O acţiune personală a lui Kazaishvili a lăsat fără replică flancul stâng al apărării germane însă şutul nu a prins spaţiul porţii, apoi Okriashvili s-a trezit cu mingea în vârful bocancului la doar şase metri de poartă însă Neuer a scos încă o dată miraculos.

Abia în minutul 69 a mai ajuns Germania la finalizare, la un şut de la distanţă al lui Reus ce a adus o lovitură de colţ, însă momentul decisiv a fost intrarea în teren a lui Kruse, cel care avea să decidă partida în favoarea gazdelor: verticalizare de calitate a lui Ozil şi reluare din prima a vârfului lui Wolfsburg lângă bară pentru 2-1.

În urma acestei victorii Germania câştigă Grupa preliminară D şi obţine, alături de Polonia, calificarea directă la turneul final al Campionatului European 2016. Irlanda merge la baraj, în timp ce Georgia termină grupa pe locul 5, cu doar 9 puncte la capătul unei campanii dificile.