Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 12 octombrie 2015, ora 21:45
Elveţia

Ragnar Klavan 90+4 (a)
Elveţia a câştigat în prelungiri meciul din Estonia

Estonia – Elveţia 0-1. Un autogol în minutul 94 a decis meciul de la Tallinn

Estonia a pierdut cu 1-0 meciul de acasă cu Elveţia pe care l-a controlat în cea mai mare parte şi în care s-a bucurat de cele mai mari ocazii de gol.

La capătul unei campanii în care a contat aproape exclusiv pe o defensivă bine organizată, Estonia a încercat să arate şi faţa pozitivă a fotbalui său în ultimul meci, mizând pe atac în duelul cu o Elveţie deja calificată la turneul final. Au fost destule ocazii notabile pentru gazde, dar în cele din urmă Estonia a avut mult ghinion şi s-a văzut învinsă după autogolul lui Klavan în minutul 94! Rezultatul nu a afectat însă configuraţia finală a grupei şi Estonia a terminat pe locul 4, la egalitate de puncte cu Lituania şi cu rezultate în oglindă în meciurile directe, dar cu un golaveraj mai bun.

Estonia a început tare, cu două bune situaţii ale lui Konstantin Vassiljev în primele cinci minute, apoi a mai fost aproape de gol la lovitura de cap a lui Ken Kallaste din minutul 19. Elveţia a replicat în prima repriză doar printr-un şut la colţul scurt al lui Shaquiri, cel care avea să fie schimbat la pauză cu Embolo.

Oaspeţii au fost mai activi în partea a doua a jocului şi în cele din urmă aveau să obţină victoria după ce Klavan a reluat în propria poartă centrarea lui Embolo în al patrulea minut de prelungire, nu însă înainte ca estonienii să rateze o ocazie monumentală în minutul 90 când Ats Purje nu a prins spaţiul porţii de la patru metri.