Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 10 octombrie 2014, ora 21:45

Omer Damari 38
Tal Ben Haim 2 45
Cipru-Israel, preliminarii Euro 2016

Cipru – Israel 1-2. Debut pozitiv pentru israelieni în Grupa B

Naţionala Ciprului nu a putut capitaliza victoria surprinzătoare din Bosnia şi a piedut primul meci acasă în preliminariile EURO 2016, 1-2 cu Israel.

Naţionala Ciprului nu a putut capitaliza victoria surprinzătoare obţinută pe terenul Bosniei în luna septembrie şi a înregistrat o înfrângere la primul meci pe teren propriu în preliminariile EURO 2016, 1-2 cu Israel. Pentru formaţia vizitatoare a fost primul meci din actuala campanie după ce jocul cu Belgia din prima etapă a fost amânat pentru luna martie 2015, însă cele 3 puncte obţinute în insulă îi dau speranţe la o calificare în premieră la un turneu final de Campionat European, competiţie la care a ajuns o dată în playoff, în anul 2000.

Jocul de la Nicosia a început bine pentru gazde, cu o bună situaţie a lui Antreas Makris în minutul 7, parată de portarul Marciano. Avea totuşi să fie singurul şut cadrat al ciprioţilor în prima repriză, acţiunile importante petrecându-se la poarta cealaltă. Cu atacantul Tal Ben Haim în bună formă, naţionala israeliană s-a dovedit mai eficientă în ciuda posesiei inferioare şi şi-a asigurat înainte de pauză un avantaj de două goluri care nu a putut fi recuperat de către ciprioţi. Neglijat de defensiva adversă, Omer Damari a recepţionat într-o poziţie liberă în zona punctului cu var centrarea lui Ben Haim din partea stângă şi a deschis scorul în minutul 38. Pasatorul decisiv de la prima reuşită a marcat la rândul său în ultimul minut al reprizei, după un slalom în careul advers printre naivii fundaşi ciprioţi.

Charalampos Christodoulou a făcut două schimbări inspirate la pauză, apelând la serviciile rapizilor Charis Kyriakou şi Pieros Sotiriou. Cipru a început să contabilizeze ocazii şi efectul s-a produs şi pe tabelă în minutul 67, când Makridis a speculat o eroare de poziţionare a defensivei israeliene şi a punctat din poziţie de unu la unu cu portarul Giorgallides. A fost unicul gol al gazdelor, chiar dacă Sotiriou a avut o bună ocazie de egalare două minute mai târziu, când nu a prins spaţiul porţii cu o lovitură de cap din poziţie avantajoasă.

Finalul jocului a fost fiebinte: Zahavi a avut în două rânduri ocazia să puncteze decisiv pentru vizitatori, apoi Vincent Laban a avut o situaţie favorabilă în prelungiri pentru ciprioţi dar lovitura sa de cap nu l-a putut învinge pe Marciano. S-a terminat 1-2, iar Israelul intră cu dreptul în cursa calificării într-o grupă echilibrată în care Belgia, Bosnia şi Ţara Galilor speră să îşi asigure biletele pentru turneul final.