George Efrem 60
Dimitris Christofi 87 (pen)

Cipru - Andorra, preliminarii EURO 2016

Cipru – Andorra 5-0. Giorgios Efrem scrie istorie pentru ciprioţi

Giorgios Efrem a devenit primul jucător care reuşeşte un hattrick pentru naţionala Ciprului, învingătoare fără drept de apel în faţa Andorrei, scor 5-0.

Cipru a înregistrat prima victorie pe teren propriu de la un succes cu 1-0 în faţa Islandei în 2012, spulberând cu scorul de 5-0 modesta Andorra în jocul din runda a patra a preliminariilor EURO 2014. Acest rezultat reprezintă pentru ciprioţi repetarea celei mai clare victorii într-un meci oficial, precedentul succes cu 5-0 fiind înregistrat tot în faţa Andorrei, în urmă cu fix 14 ani şi o zi, în preliminariile Campionatului Mondial din Coreea de Sud şi Japonia.

Giorgios Efrem a scris istorie, devenind primul jucător care reuşeşte un hattrick pentru naţionala Ciprului. Până să marcheze, mijlocaşul lui APOEL şi-a început seara memorabilă cu un assist, mingea centrată de el în minutul 9 din lovitură de colţ fiind reluată cu capul de Giorgos Merkis pentru 1-0. Efrem a punctat pentru prima oară în minutul 31, când a apărut la capătul unei pase venite din partea dreaptă şi a reluat fără probleme din preajma punctului de la unsprezece metri. Avea să mai puncteze o dată înainte de pauză, în minutul 41, de această dată după o pasă venită din partea stângă de la Christofi.

Efrem şi-a completat hattrickul după o oră de joc: ciprioţii au contruit din nou bine în partea stângă, portarul Ferran Pol a respins cu greu mingea şutată de Christofi şi Efrem a trimis-o în poarta goală pentru 4-0. Gazdele au menţinut presiunea şi au mai punctat o dată cu trei minute înainte de final prin Christofi, din lovitură de la unsprezece metri.

În urma acestui rezultat, Cipru urcă pe poziţia a treia a Grupei B cu 1 punct deasupra Belgiei, formaţie cu care va juca în deplasare în următoarea rundă a preliminariilor, în martie 2015.