Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 10 octombrie 2015, ora 21:45

Selçuk İnan 62 (pen)
Hakan Çalhanoğlu 79
Turcia s-a impus în Cehia, scor 2-0

Cehia – Turcia 0-2. Pragmatism maxim pentru turci, aflaţi la un pas de baraj

Turcia s-a impus în Cehia şi mai are nevoie doar de o remiză în ultimul meci cu Islanda pentru a-şi asigura prezenţa la barajul de calificare la EURO 2016.

Cu un necesar de 4 puncte în ultimele două meciuri pentru a-şi asigura prezenţa la baraj, Turcia a mers în Cehia „la ciupeală”, cu obiectivul clar de a nu pierde şi cu speranţa că poate lovi pe contraatac. Şi a făcut-o. Un gol marcat dintr-un penalty uşor acordat şi o fază născută din geniul lui Arda Turan au oferit turcilor toate cele trei puncte şi o misiune teoretic uşoară în ultima rundă în care mai au nevoie doar de o remiză pe propriul teren cu Islanda pentru a lăsa Olanda acasă.

Pe Generali Arena din Praga nu a fost cel mai frumos meci. Turcii au cedat deliberat posesia, iar gazdele au părut mulţumite să plimbe mingea, fără urmă de fantezie şi fără să creeze pericol. A rezultat o primă repriză mai degrabă enervantă, fără şut pe spaţiul porţii şi cu o singură situaţie, în final, la o lovitură de cap a lui Šural ce s-a dus peste.

Dinamica s-a schimbat după pauză. Câteva acţiuni bune ale cehilor în banda stângă au dat şi spectatorilor neutri speranţe că s-ar putea întâmpla ceva în acest joc, iar la 10 minute de la reluare a venit şi primul şut cadrat, reţinut însă fără probleme de Volkan Babacan. Golul a picat însă în poarta cealaltă, după ce Serdar Aziz a căzut uşor în careu şi englezul Martin Atkinson a acordat penalty, transformat cu siguranţă de Selcuk Inan. Câteva minute mai târziu turcii au fost aproape de al doilea gol după ce o prelungire cu capul a lui Arda Turan l-a lansat pe Volkan Şen în cursă spre poartă dar şutul acestuia din unghi a şters bara.

Cehia nu a părut nici dornică şi nici capabilă să revină, iar turcii au închis meciul în minutul 80: Arda Turan a găsit atingerea perfectă pentru o pasă decisivă şi Çalhanoğlu l-a executat cu sânge rece pe portarul gazdelor. Putea fi chiar 0-3 în final, dar ar fi fost prea mult pentru turci să marcheze de trei ori din tot atâtea şuturi expediate pe spaţiul porţii.

Lucrurile par a fi clare în Grupa A, unde doar un miracol mai poate trimite la baraj Olanda, echipă ce are nevoie de o victorie cu Cehia şi de înfrângerea Turciei contra Islandei, echipă calificată încă de luna trecută la turneul final.