Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 09 septembrie 2014, ora 21:45

Vedad Ibišević 6

Dimitris Christofi 45
Dimitris Christofi 73
Bosnia-Cipru, preliminarii Euro 2016

Bosnia – Cipru 1-2. O primă mare surpriză în Grupa B din preliminariile EURO 2016

CIpru a marcat primele două goluri după aproape doi ani de secetă şi a câştigat în mod surprinzător deplasarea din Bosnia, echipă participantă la Mondialul din Brazilia.

Mare surpriză la Zenica, unde naţionala Bosniei a înrăutăţit şi mai mult relaţia cu fanii cauzată de o prestaţie dezamăgitoare la Campionatul Mondial din Brazilia, reuşind contraperformanţa de a piarde în faţa Ciprului, echipă care nu mai marcase vreun gol din februarie 2013. Bosniacii lui Safet Sušić puteau scoate un punct, însă Pjanić nu a putut transforma un penalty în minutul 89.

Debutul jocului nu părea să anunţe nimic surprinzător. Cu un prim unsprezece eminamente ofensiv, Bosnia şi-a creat prima ocazie importantă în chiar primul minut şi a deschis scorul încă din minutul 6, când Vedad Ibišević a apărut prompt la centrarea lui Vršajević şi a marcat cu o bună lovitură de cap. Jocul a continuat cu gazdele la timonă, prilejuindu-i goalkeeperului cipriot Antonis Giorgallides o serie de intervenţii excelente, totuşi repriza s-a terminat la egalitate, după ce Dimitris Christofi a punctat la rândul său cu capul în minutul 44, contrar cursului jocului, punând capăt unei incredibile perioade de 926 de minute fără gol marcat de către insulari.

Gazdele s-au aruncat în atac după pauză şi au neglijat tot mai mult apărarea, permiţând ciprioţilor să contraatace periculos. O astfel de acţiune avea să aducă ultimul gol al întâlnirii în minutul 72, reuşit de acelaşi Dimitris Christofi, pornit fără marcaj din propria jumătate de teren.

Bosniacii au avut o bară zece minute mai târziu şi un penalty apărat de Giorgallides la şutul lui Miralem Pjanić, însă jocul s-a încheiat cu victoria mai mult decât surprinzătoare a ciprioţilor, ce s-ar putea dovedi decisivă într-o grupă echilibrată din care mai fac parte Belgia, Ţara Galilor şi Israel.