Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 13 octombrie 2014, ora 21:45

Edin Džeko 28

Radja Nainggolan 51
Bosnia-Belgia, preliminarii Euro 2016

Bosnia – Belgia 1-1. Bosniacii rămân fără victorie în preliminariile EURO 2016

Bosnia a condus Belgia cu 1-0 dar în cele din urmă a scos doar o remiză şi cumulează doar două puncte după primele trei etape din preliminariile EURO 2016.

Nici a treia oară nu a fost cu noroc pentru Bosnia-Herzegovina: debutanta la Campionatul Mondial 2014 a scos doar o remiză pe teren propriu în derby-ul cu Belgia şi rămâne fără victorie după primele trei etape din preliminariile EURO 2016, depăşind în clasamentul Grupei B doar modesta Andorra.

După 1-2 acasă cu Cipru şi 0-0 în Ţara Galilor, bosniacii aveau mare nevoie de toate cele trei puncte, totuşi a fost clar încă de la începutul meciului că nu le va fi uşor să le obţină: Belgia şi-a trecut în cont trei bune situaţii de gol în primele 10 minute (două prin Divock Origi şi una prin Eden Hazard), înainte ca gazdele să realizeze că jocul a început. A fost totuşi 1-0 pentru Bosnia la pauză: o acţiune bună în banda stângă în minutul 28 a dus mingea la Pjanić, acesta a întors bine la Džeko şi atacantul lui Manchester City a punctat de la 11 metri cu un şut sec.

Asmir Begović a fost eroul bosniacilor în prima repriză cu intervenţii excelente la situaţiile lui Jan Vertonghen, Defour, Romelu Lukaku şi Kevin De Bruyne, dar tot el avea să îşi îngroape echipa la scurt timp de la reluare: Nainggolan a şutat din marginea careului şi goalkeeperul lui Stoke City a scăpat mingea printre degete, permiţând oaspeţilor să egaleze.

Bosnia a avut tresărirea de orgoliu aşteptată de public şi şi-a creat trei bune ocazii în următoarele zece minute: Džeko a ratat de puţin spaţiul porţii după o lovitură liberă, Pjanić şi-a văzut mingea scoasă de pe linia porţii după ce trecuse de portarul Courtois, apoi goalkeeperul lui Chelsea a scos de sub transversală lovitura bună de cap a lui Džeko.

Spre finalul jocului ambele echipe au căutat lovitura decisivă. Cel mai aproape de reuşită a fost Dries Mertens, al cărui şut înşelător din marginea careului a trecut la mică distanţă de stâlpul stâng al porţii lui Begović, însă meciul s-a terminat 1-1, un rezultat care mulţumeşte mai mult formaţia vizitatoare. Pentru Bosnia grupa devină foarte complicată, iar speranţele calificării se leagă acum de o victorie în luna noiembrie în Israel, una din surprizele plăcute ale preliminariilor.