Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 16 noiembrie 2014, ora 19:00
Belgia
0 - 0
Ţara Galilor
Belgia - Ţara Galilor, preliminarii EURO 2016

Preliminarii EURO 2016: Belgia – Ţara Galilor 0-0. Galezii fac un pas important spre turneul final

Ţara Galilor s-a întors cu 1 punct din cea mai grea deplasare din Grupa B a preliminariilor EURO 2016 după 0-0 în Belgia. Ambele echipe rămân neîvinse.

Ţara Galilor rămâne neînvinsă după patru runde disputate în preliminariile EURO 2016 şi face un pas uriaş spre calificarea în premieră la un turneu final de Campionat European după punctul obţinut în deplasare în faţa favoritei Grupei B, Belgia. Ambele formaţii şi-au trecut în cont ocazii importante pe King Baudouin Stadium din Bruxelles, într-un meci pasionant care a avut totuşi parte şi de un moment sinistru după accidentarea lui Dries Mertens, rămas minute bune întins pe teren fără să se mişte după o ciocnire violentă cu Williams.

Jocul a început sub semnul echilibrului, cele două formaţii trecându-şi câte o bună ocazie de gol la capătul primul sfert de oră: Gareth Bale l-a întins pe Courtois dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, apoi Eden Hazard a produs o cursă irezistibilă în partea stângă dar şutul la colţul scurt a fost apărat de Hennessey. A fost momentul în care gazdele au preluat iniţiativa şi toate ocaziile reprizei s-au consumat la poarta galeză. După ce Hennessey a respins din poziţie de unu la unu reluarea lui Chadli, cea mai mare şansă i-a aparţinut lui Nicolas Lombaerts, care a şutat frumos din întoarcere dar a ţintit doar bara în minutul 26.

Cea mai mare ocazie a galezilor l-a avut în prim-plan pe Gareth Bale, care în minutul 56 a şutat din unghi la o palmă de poarta lui Courtois după o frumoasă acţiune personală. Starul lui Real Madrid a filtrat frumos cu călcâiul pentru şutul lui Robson-Kanu în minutul 83, însă avea să fie erou în propriul careu, în minutele de prelungiri, când a scos de pe linia porţii mingea reluată de cu capul de Christian Benteke după o lovitură de colţ.

S-a încheiat 0-0, rezultat care păstrează ambele echipe neînvinse în Grupa B la finalul anului 2014.