Divock Origi 59
Dries Mertens 65
Dries Mertens 68

Belgia-Andorra, preliminarii Euro 2016

Belgia – Andorra 6-0. Dracii Roşii fac scor la prima apariţie în preliminariile EURO 2016

Kevin De Bruyne şi Dries Mertens au reuşit câte o dublă în victoria confortabilă a Belgiei în faţa Andorrei într-un meci din Grupa B a preliminariilor EURO 2016.

Belgia a debutat cu dreptul în campania de calificare la EURO 2016, competiţie unde este deja cotată cu şanse mari de a atinge fazele superioare după o participare merituorie la Campionatul Mondial din Brazilia. La primul meci oficial după sfertul de finală pierdut în faţa Argentinei, Dracii Roşii nu au avut milă de modesta Andorra şi s-au impus la Bruxelles cu scorul de 6-0, egalându-şi astfel cea mai confortabilă victorie din istoria participărilor la Campionatul European de Fotbal.

Selecţionerul Marc Wilmots l-a menajat pe Eden Hazard în vederea deplasării dificile din Bosnia, însă la titularizat pe colegul acestuia de la Chelsea, Thibaut Courtois, la cinci zile după comoţia suferită în urma unui duel cu Alexis Sanchez în campionatul englez. Goalkeeperul a avut însă o seară liniştită întrucât vizitatorii nu au reuşit să expedieze nici măcar un şut pe spaţiul porţii sale, pe fondul unui joc care a curs într-o singură direcţie.

Neînvinsă pe propriul teren în ultimele nouă meciuri oficiale, Belgia a avut trei bare înainte să marcheze primul gol, reuşit de Kevin De Bruyne din penalty după fix o jumătate de oră de joc. Jucătorul lui Wolfsburg şi-a trecut în cont dubla după doar patru minute, după ce a profitat de naivitatea defensivei andorriene şi s-a strecurat nestingherit printre trei fundaşi adverşi. După alte trei minute scorul s-a modificat din nou, de această dată prin reuşita lui Chadli care a reluat în poarta goală centrarea lui Vertonghen după ieşirea greşită a portarului advers.

Belgienii au mai punctat de trei ori după pauză, nu însă înainte ca Vincent Kompany să părăsească terenul accidentat la genunchi. Tânăra speranţă Divock Origi a urcat scorul la 4-0 cu un frumos şut din afara careului în minutul 58, apoi Mertens a majorat scorul în minutul 65, reluând din apropiere cu capul mingea revenită din transversală după şutul-centrare al lui Alderweireld. Mertens şi-a trecut în cont dubla trei minute mai târziu cu un frumos şut din interiorul careului, consfinţind o victorie lejeră a Belgiei, obţinută cu efort minim.