Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 12 octombrie 2015, ora 21:45
Macedonia
Imagine din meciul tur, Macedonia - Belarus 1-2, preliminarii EURO 2016

Belarus – Macedonia 0-0. Belarus termină preliminariile EURO 2016 pe locul 4

Macedonia a încheiat pe ultimul loc Grupa C din preliminariile EURO 2016 după ce a obţinut doar un punct în deplasare din Belarus.

Macedonia a încheiat pe ultimul loc Grupa C din preliminariile EURO 2016 după ce a obţinut doar un punct în deplasare din Belarus. Echipa din spaţiul ex-iugoslav a terminat la egalitate de puncte cu Luxemburg, dar a cedat acesteia locul 5 în grupă ca urmare a rezultatelor directe inferioare, 3-2 şi 0-1.

Belarus nu mai putea pierde locul 4 şi nici nu putea ajunge la baraj, astfel că ultimul meci era doar unul de palmares şi încercarea de a dubla victoria neaşteptată din urmă cu trei zile, 1-0 în Slovacia. Macedonia a jucat totuşi mai bine şi, în ciuda unei mari ocazi a gazdelor după un sfert de oră, putea tranşa în favoarea sa jocul în partea a doua.

O eroare a goalkeeperului bielorus i-a oferit lui Tričkovski şansa deschiderii scorului în minutul 55, apoi portarul gazdelor nu a avut replică la un şut deviat de la 25 de metri însă bara s-a opus golului macedonean. A fost o bară şi la poarta oaspeţilor, la şutul violent al lui Politevich, după care meciul s-a stins oferint fiecărei echipe câte un punct.