Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 09 septembrie 2014, ora 19:00

Ilian Micanski 14
Ventsislav Hristov 87
Azerbaijan-Bulgaria, preliminarii Euro 2016

Azerbaijan – Bulgaria 1-2. Hristov aduce victoria oaspeţilor pe final

Bulgaria a debutat cu dreptul în preliminariile EURO 2016, câştigând deplasarea dificilă din Azerbaijan cu scorul de 2-1 graţie unui gol marcat în ultimele minute.

Bulgaria a debutat în preliminariile Campionatului European din Franţa 2016 cu un succes chinuit la Baku în faţa reprezentativei Azerbaijanului. Rezerva Ventsislav Hristov a adus victoria formaţiei pregătite de Luboslav Penev în minutul 87.

Gazdele, aflate sub comanda reputatului tehnician german Berti Vogts, au aliniat un unsprezece defensiv, propunându-şi să obţină în primul rând stabilitate defensivă şi organizare perfectă în faţa apărarii coordonate de Shukurov. Bulgarii s-au temut de confruntarea de la Baku, încă din preziua meciului selecţionerul Penev atrăgând atenţia elevilor săi asupra manierei în care trebuie tratată naţionala azeră. Iar bulgarii au început bine, Ilian Micanski reuşind deschiderea scorului în minutul 14, după ce a finalizat o pasă printre oferită de Minev şi nu i-a lăsat nicio speranţă portarului Kamran Agayev. Cele două formaţii au intrat dupa primul sfert de ora într-un joc anost şi plictisitor, azerii fără o forţă ofensivă impresionantă, iar bulgarii uşor mulţumiţi să contraatace.

Abia după pauză meciul s-a mai animat puţin, mai ales din minutul 54, când Dmitri Nazarov a reuşit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj. A fost un şut de la 25 de metri de poarta bulgarilor, care l-a surprins nepregătit pe portarul Stoyanov. Bulgarii au răspuns imediat prin înlocuitorul lui Vladimir Gadzhev, Andrej Galabinov, dar portarul gazdelor, Agayev, a intervenit perfect.

Un alt nou intrat, Ventsislav Hristov, a reuşit însă să aducă victoria echipei sale naţionale, cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar. A fost un corner executat din banda stângă în sensul de atac al bulgarilor, iar centrarea lui Teodor Nedelev, a fost reluată din plonjon, în plasa porţii lui Agayev de către atacantul lui Metalurg Donetsk.

Victorie la debut pentru Bulgaria în Grupa H şi eşec dureros pentru azeri, iar vocile care îl contestă pe selecţionerul Berti Vogts încep să se înmulţească. Pentru ambele formaţii urmează dueluri cu favoritele grupei, Azerbaijan urmând a se deplasa în Italia, în timp de Bulgaria va primi acasă replica naţionalei Croaţiei.