Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 08 septembrie 2014, ora 21:45

David Alaba 7 (pen)

Erkan Zengin 12
Austria-Suedia, preliminarii Euro 2016

Austria – Suedia 1-1. Derby fără învingător la Viena

Austria si Suedia au remizat 1-1 la Viena într-un prim derby al Grupei G din preliminariile EURO 2016.

Pe Ernst-Happel-Stadion din Viena, în cel mai interesant meci al rundei din Grupa G, Austria si Suedia s-au anulat reciproc şi au terminat la egalitate după un debut furtunos de meci.

Asistenţa numeroasă din capitala Austriei a fost rapid răsplătită cu un gol al echipei favorite în minutul 7 al partidei: centrarea lui David Alaba l-a lovit în mână pe Sebastian Larsson şi centralul ceh Pavel Královec a dictat lovitură de la unsprezece metri, transformată cu siguranţă de acelaşi Alaba în gol. Fundaşul lui Bayern Munchen marcase şi în precedenta confruntare dintre cele două formaţii, în iunie 2013, partidă câştigată atunci de austrieci cu 2-1.

Replica suedezilor nu s-a lăsat prea mult timp aşteptată şi, în minutul 12, Erkan Zengin a restabilit egalitatea, după ce a preluat pe piept centrarea lui Ibrahimovic şi l-a învins pe portarul Almer. Acelaşi Zengin putea chiar aduce în avantaj trupa lui Erik Hamren, dar reluarea sa din minutul 18 a lovit bara porţii apărate de Almer. Austriecii au răspuns prin Martin Harnik, care a reluat puţin peste poartă centrarea lui Marc Janko din minutul 29. Portarul suedezilor, Andreas Isaakson, a fost nevoit apoi să intervină salvator la şutul lui Julian Baumgartlinger, iar la pauză Austria şi Suedia erau la egalitate 1-1.

În debutul reprizei secunde, Martin Hinteregger a reluat şi el periculos cu capul centrarea lui Janko, dar tabela a rămas nemodificată. Cu Zlatan Ibrahimovic aflat într-o zi nu tocmai fastă şi cu o linie mediană subordonată atât ca nivel de implicare cât şi ca realizări de gazde, Suedia s-a mulţumit să încerce să păstreze rezultatul de egalitate stabilit în minutul 12. Şi a reuşit, pentru că, în ciuda faptului că a avut mai mult posesia mingii, Austria nu şi-a mai creat oportunităţi mari de gol până la final.

A rămas 1-1 în derbyul rundei din grupa G, un rezultat care mulţumeşte mai mult Suedia decât Austria, însă naţionala pregătită de Marcel Koller pare echipa mai bine închegată în acest moment. Suedia aşteaptă în etapa a doua Rusia la Stockholm, în timp ce Austria porneşte ca favorită în deplasarea de la Chişinău.