Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 15 noiembrie 2014, ora 19:00
Rusia

Rubin Okotie 73

Austria s-a impus în faţa Rusiei, scor 1-0

Austria – Rusia 1-0. Austria îşi continuă marşul în preliminariile EURO 2016

Austria a câştigat în faţa Rusiei şi are un avans confortabil de 4 puncte în fruntea Grupei G din preliminariile EURO 2016 după patru runde.

Rubin Okotie, atacantul lui TSV Munchen, a profitat în runda trecută de suspendarea lui Janko şi a adus victoria Austriei în dificilul duel cu Muntenegru. Împotriva Rusiei, acelaşi atacant a reuşit să repete performanta şi a adus trei puncte foarte importante naţionalei sale, lider în Grupa G cu 10 puncte din patru întâlniri.

Marcel Koller a ştiut bine pe cine mizează. Okotie a fost alesul pentru a-l înlocui pe gigantul Janko în formula de start a Austriei cu Muntenegru, iar atacantul din 2 Bundesliga a convins. Contra Rusiei, golgeterul lui TSV Munchen a fost rezervă, dar intrarea sa în teren a adus victoria Austriei. Rubin a adus 6 puncte în aceste preliminarii prin reuşitele sale, puncte care la final s-ar putea demonstra a fi decisive.

Prima şansă importantă a meciului a aparţinut oaspeţilor, însă şutul bun al lui Aleksandr Kokorin a fost deviat de Robert Almer în bară. Aripa lui Villarreal, Denys Cheryshev, jucător crescut de Real Madrid, a fost şi el aproape de deschiderea scorului în minutul 22, dar acelaşi Almer a fost la post. Prima ocazie importantă a gazdelor a venit de la Martin Harnik, dar atacantul austriac nu l-a putut învinge pe Akinfeev din interiorul careului mare. Akinfeev s-a dovedit inspirat şi în minutul 42, când a stopat lovitura de cap a lui Janko şi a păstrat tabela imaculată.

Imediat după pauză, a fost rândul celuilalt portar, Robert Almer, să intervină salvator în faţa lui Serghei Ignashevich, care reluase periculos cu capul centrarea din corner a lui Dmitri Kombarov. Austria a replicat în minutul 56 prin Arnautovic, care însă n-a direcţionat corespunzător centrarea lui Christian Fuchs, căpitanul austriecilor. În minutul 60, Koller l-a înlocuit pe Janko cu Okotie, iar treisprezece minute mai târziu atacantul lui TSV Munchen a reluat în plasa porţii lui Akinfeev centrarea lui Harnik: 1-0 pentru Austria.

A fost un gol arhisuficient pentru Austria, care a reuşit să păstreze rezultatul până la finalul întâlnirii de la Viena. Chiar şi fără vedeta ei, David Alaba, accidentat pentru acest joc, Austria învinge Rusia şi rămâne lider în grupa G cu zece puncte, 5 mai multe decât naţionala lui Capello, în acelaşi număr de jocuri. Austria este acum marea favorită la calificarea de pe prima poziţie din Grupa G.