Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 12 octombrie 2014, ora 19:00
Muntenegru

Rubin Okotie 24

Austria-Muntenegru, preliminarii Euro 2016

Austria – Muntenegru 1-0. Succes important pentru naţionala lui Koller

Austria a câştigat meciul de pe teren propriu cu Muntenegru şi s-a instalat pe primul loc al grupei G din preliminariile EURO 2016.

După ce în runda precedentă remizase în mod surprinzător cu Liechtenstein, Muntenegru n-a găsit drumul spre gol pe Ernst-Happel din Viena şi a pierdut în faţa Austriei. Naţionala pregătită de Marcel Koller devine lider în Grupa G după trei runde şi pare una dintre marile favorite la calificarea la Euro 2016.

Cu toate că în prima repriză a avut o posesie de 68%, Austria n-a reuşit să concretizeze această superioritate prin ocazii mari de gol. A reuşit totuşi să puncteze o singură dată în minutul 24, atunci când Robin Okotie a reuşit să-l învingă pe Vukašin Poleksić, după ce a primit o centrare foarte bună din banda stânga de la căpitanul Austriei, Christian Fuchs. Austria a continuat să controleze partida, dar singurele momente importante după golul lui Okotie au venit din şuturi de la distanţă, însă nici Zlatko Junuzovic şi nici Martin Hinteregger n-au reuşit să-l învingă pe portarul Poleksić.

Repriza secundă a partidei a început în acelaşi ritm, dar Austria a început să conteze mai mult în faţa porţii, profitând şi de câteva inexactităţi ale defensivei oaspeţilor. Martin Harnik a reluat periculos cu capul în minutul 56, însă acelaşi Poleksić a deviat superb mingea de sub bară, în corner. Apoi, în minutul 62, Lukas Hinterseer a preluat pe piept o minge pe care Okotie n-a putut să o controleze şi a şutat violent spre poarta lui Poleksić, din careul mare, dar balonul a lovit doar plasa laterală.

Singurele oportunităţi ale naţionalei muntenegrene au venit de la Mirko Vucinic în partea a doua, dar portarul Robert Almer a fost de fiecare dată la post. În rest, naţionala muntenegreană a ajuns rar în apropierea porţii austriece şi mult mai rar i-a încercat vigilenţa lui Almer.

Victorie importantă pentru Austria, noul lider al grupei G după trei etape. Muntenegru, care speră să obţină calificarea din această grupă, are cu trei puncte mai puţin decât liderul Austria şi cu unul mai puţin ca Suedia şi Rusia.