Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 09 septembrie 2014, ora 21:45

Ildefons Lima 6 (pen)

Gareth Bale 22
Gareth Bale 81
Andorra-Ţara Galilor, preliminarii Euro 2016

Andorra – Ţara Galilor 1-2. Debut cu emoţii pentru galezi în preliminariile EURO 2016

Ţara Galilor a învins cu emoţii în Andorra, fiind salvată de un gol al lui Gareth Bale în minutul 81 după ce gazdele au condus surprinzător cu 1-0.

Ţara Galilor a început cu dreptul campania la finalul căreia speră să obţină în premieră biletele la un turneu final de Campionat European, însă evoluţia echipei lui Chris Coleman nu a avut darul să îi mulţumească pe cei 1500 de fani care au făcut deplasarea în Andorra. Pe un teren cu suprafaţă artificială, jocul combinativ al galezilor a avut de suferit şi a fost nevoie să se intre în ultimele zece minute ale întâlnirii pentru golul izbăvitor.

Ţara Galilor nu a reuşit nicio calificare la un turneu final de la Mondialul din 1958, însă creşterea numărului echipelor calificate la EURO 2016 şi existenţa unei generaţii bune de fotbalişti conduse de Gareth Bale a readus speranţele la Cardiff. Bifarea celor trei puncte în meciul de debut contra modestei Andorra trebuie salutată, însă selecţionerul Chris Coleman are mult de lucru pentru ca echipa sa să se lupte de la egal la egal cu echipele potente din Grupa B, Belgia, Bosnia şi Israel.

Meciul de debut al grupei părea facil pentru britanici, o deplasare în Andorra, echipa de pe locul 199 în ierarhia FIFA care nu mai bătuse pe nimeni din octombrie 2004 şi care avea la activ o serie de 18 meciuri fără gol marcat, de la reuşita lui Cristian Martínez de la Dublin din septembrie 2010. Cu toate acestea, naţionala Ţării Galilor s-a văzut condusă în principat încă din minutul 6, când Lima a transformat un penalty corect acordat după faultul lui Neil Taylor asupra lui Iván Lorenzo.

Eroul britanicilor a fost Gareth Bale. Folosit în flancul drept deşi surse apropiate naţionalei de la Cardiff mizau pe utilizarea sa ca vârf împins, starul lui Real Madrid a adus egalarea 16 minute mai târziu, când a deviat de la 11 metri cu capul mingea trimită în adâncime de fundaşul lateral Ben Davies. S-a intrat cu 1-1 la cabine, într-un cor de fluierături adresate de fanii galezi selecţionerului Coleman pentru jocul sărăcăcios al formaţiei favorite în faţa unui adversar net inferior valoric.

Tehnicianul a înţeles mesajul şi a schimbat la pauză sistemul, iar trecerea la 3-5-2 a adus o îmbunătăţire vizibilă a jocului. A fost totuşi nevoie să se ajungă în minutul 81 pentru ca Bale să rezolve de unul singur meciul, transformând o lovitură liberă de la 25 metri uşor lateral dreapta, reuşită sărbătorită de un grup de fani chiar pe gazon, sub privirile nedumerite ale puţinilor oameni de ordine.

După această victorie obţinută cu mai multă sudoare decât era prevăzut, pe galezi îi aşteaptă un prim test important pe teren propriu, întâlnirea cu Bosnia lui Edin Džeko. În acest timp, Andorra are o misiune imposibilă în Belgia, echipă cotată cu mari şanse la a face o figură frumoasă la Turneul Final din 2016.