Omer Damari 82
Tomer Hemed 90+6 (pen)
Andorra-Israel, preliminarii Euro 2016

Andorra – Israel 1-4. Hattrickul lui Omer Damari răpune Andorra

Israel înregistrează a doua victorie în tot atâtea meciuri în preliminariile EURO 2016, câştigând fără emoţii în Andorra cu scorul de 4-1.

Omer Damari a reuşit un hattrick şi Israel s-a impus fără emoţii în deplasarea din Andorra, reuşind a doua victorie din tot atâtea meciuri în Grupa B a preliminariilor EURO 2016.

Andorra şi Israel se întâlniseră de doar două ori în trecut, în preliminariile pentru EURO 2008, când israelienii câştigaseră ambele întâlniri, 2-0 în deplasare şi 4-1 acasă. Nici jocul de acum n-a lăsat să se întrevadă alt rezultat, după ce Damari a avut nevoie de doar 3 minute pentru a deschide scorul cu un lob superb din unghi peste portarul Ferran Pol. Speranţele au apărut totuşi în tabăra gazdelor după ce Ildefons Lima a transformat pentru a doua oară un penalty în actualele preliminarii, iar andorienii reuşeau egalarea în minutul 15. Repriza părea să meargă spre o remiză, însă Damari a fost de altă părere, el reuşind dubla în minutul 41 după ce a fost pierdut din marcaj de apărarea adversă şi a punctat nestingherit din trei metri printre picioarele lui Pol.

În partea a doua gazdele nu au mai expediat niciun şut pe spaţiul porţii israelienii, pe fondul unui joc controlat în totalitate de vizitatori. Omer Damari a marcat pentru a treia oară în minutul 82 după o combinaţie în interiorul suprafeţei de pedeapsă cu Natcho, apoi i-a lăsat locul în teren lui Tomer Hemed, care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor în ultimul minut al prelungirilor transformând o lovitură de la unsprezece metri.

Israelul se impune lejer în faţa uneia dintre cele mai slabe echipe din preliminarii, însă pentru trupa lui Eli Guttman greu de abia acum începe, cu două meciuri contra Bosniei şi unul cu Ţara Galilor în următoarele trei etape din preliminarii.