Eden Hazard 56 (pen)
Laurent Depoitre 64
Andorra - Belgia 1-4

Andorra – Belgia 1-4. Belgienii se califică fără emoţii la Euro 2016

Belgia a câştigat meciul din Andorra, a urcat pe primul loc în Grupa B şi şi-a asigurat calificarea la turneul final EURO 2016.

Când aliniezi o formaţie din care fac parte Eden Hazard, Kevin De Bruyne, Dries Mertens, Axel Witsel, Jan Vertonghen sau Radja Nainggolan, ce emoţii poţi avea la un meci disputat în Andorra? Naţionala pregătită de Marc Wilmots s-a distrat în deplasarea din această seară şi s-a impus categoric în faţa modestei reprezentative andoriene, redevenind liderul grupei.

Wilmots şi-a permis experimente în partida din Andorra şi i-a titularizat în premieră în echipa reprezentativă pe Laurent Depoitre şi Jordan Lukaku (fratele lui Romelu), permiţând spre final debutul altui jucător de perspectivă, Luis Pedro Cavanda. Fără să forţeze, Belgia a controlat autoritar disputa şi în primele 15 minute, portarul gazdelor, Ferran Pol, intervenise deja salvator de trei ori. Depoitre, De Bruyne şi Hazard i-au dat primele emoţii goalkeeperului andorian, până când în minutul 19, Nainggolan a deschis scorul. Acesta a şutat puternic de la distanţă, mingea a fost uşor deviată de Robles şi s-a oprit în poarta lui Pol. Pasa de gol pentru Nainggolan a venit de la debutantul Jordan Lukaku. De Bruyne şi Hazard l-au pus apoi la grea încercare pe nefericitul portar al gazdelor, iar cu trei minute înainte de pauză, starul lui Manchester City, Kevin de Bruyne, a majorat avantajul Belgiei în urma unei execuţii impresionante din lovitură liberă.

La cinci minute de la reluare, Jan Vertonghen l-a faultat pe Moreira în careu şi centralul a dictat lovitura de la unsprezece metri pentru gazde. Experimentatul Ildefons Lima l-a păcălit pe Simon Mignolet şi a transformat penalty-ul cu precizie, reducând din handicap. Numai că peste cinci minute, Oscar Sonejee a comis henţ în propriul careu şi a fost rândul oaspeţilor să primească lovitură de la unsprezece metri. O lovitură pe care Eden Hazard a transformat-o în gol, iar Belgia conducea în Andorra cu 3-1.

În minutul 65, Laurent Depoitre, atacantul lui Gent, avea să înscrie al patrulea gol al naţionalei sale şi primul din cariera sa la echipa reprezentativă. Debutantul a beneficiat de o pasă excelentă din flancul drept a lui Mertens şi nu i-a lăsat nicio speranţă lui Ferrran Pol. Până la final, Belgia a mai trecut în alte două rânduri pe lângă gol, ba chiar, în minutul 78, Eden Hazard a ratat o lovitură de la unsprezece metri acordată din nou pentru un henţ în care, de această dată al lui Gabi Riera.

S-a terminat 4-1 pentru belgieni care au reuşit astfel să obţină calificarea la Campionatul European din Franţa. În ultimă rundă, Belgia joacă pe teren propriu contra Israelului în timp ce Andorra se va deplasa în Ţara Galilor. În ambele meciuri se va juca practic ordinea în grupă, Belgia având nevoie de victorie pentru a se califica de pe prima poziţie.