Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 09 septembrie 2014, ora 21:45

Luka Modrić 46
Andrej Kramarić 81

Croaţia-Malta, preliminarii Euro 2016

Croaţia – Malta 2-0. Modric îşi conduce naţionala către un prim succes în grupă

Croaţia a învins Malta cu 2-0 în prima rundă a preliminariilor EURO 2016, reuşind golurile în superioritate numerică.

Croaţii n-au tratat deloc superficial partida contra naţionalei malteze, iar acest lucru i-a făcut să joace încă din primele minute cu intensitate şi atitudine. Cu Luka Modric la comandă şi cu Andrej Kramarjc în rol de marcator, Croaţia n-a avut emoţii în duelul cu echipa pregătită de fostul mare jucător al lui Lazio Roma, Pietro Ghedin.

În ziua în care a împlinit 29 de ani, Modric a făcut deliciul fanilor croaţi prin reuşitele sale din teren. Coordonatorul echipei lui Niko Kovac nu doar că şi-a servit ideal colegii, dar a reuşit să încânte asistenţa prin driblingurile şi eleganţa sa. În ciuda aşteptărilor, Malta a tras un semnal de alarmă asupra intenţiilor ei prin Ryan Camilleri, care parcă a vrut să-i dea dreptate selecţionerului croat, care înainte de meci atrăgea atenţia presei că Malta nu mai este adversarul facil din urmă cu câţiva ani. Subasic a fost însă atent şi a reţinut şutul periculos expediat de jucătorul maltez.

Croaţia a pus însă stăpânire pe joc şi a dominat copios partida din punct de vedere al posesiei şi al bagajului tehnico tactic. Echilibrul s-a rupt în minutul 31 atunci când Steve Borg a fost eliminat de centralul Vladislav Bezborodov după o altercaţie cu Mario Mandzukic.

Abia după pauză au reuşit însă gazdele să marcheze primul gol, iar autor nu putea fi nimeni altul decât Luka Modric. Starul lui Real Madrid a primit o minge pe zonă centrala de la Darjo Srna şi a expediat un şut precis de la peste 25 de metri, care s-a oprit direct în poarta lui Hogg.

Modric l-a lăsat apoi singur pe Mandzukic cu portarul Maltei, dar atacantul lui Atletico Madrid n-a fost în cea mai bună seară a sa. El a fost de altfel înlocuit în minutul 67 cu Kramaric, iar atacantul lui Hajduk, omul cu cifre ameţitoare în campionatul croat, avea să majoreze avantajul gazdelor în minutul 81 cu o finalizare simplă din interiorul careului, după ce a fost ideal servit de Jelavic.

Croaţia obţine o primă victorie muncită în cadrul grupei, dar o victorie meritată şi importantă. Pentru formaţia lui Kovac urmează o deplasare la Sofia, în timp ce Malta va primi acasă vizita Norvegiei.