Croaţia

Croaţia în istoria Campionatului European de Fotbal

Cupa Henri Delaunay
Cupa Henri Delaunay, trofeul pe care îl primeşte câştigătoarea Campionatului European de Fotbal

Articol scris de Răzvan Mitacu

Echipa naţională a Croaţiei a participat la toate Campionatele Europene de Fotbal din ultimele două decenii, odată cu aflilierea la FIFA şi UEFA, care a avut loc în 1993. Patru prezenţe la turneele finale din cinci tentative este performanţa foarte bună a Croaţiei, naţională formată în anul 1990, cu puţin timp înainte de obţinerea independenţei de Iugoslavia.

În perioada 1945 – 1990, Croaţia nu a fost eligibilă să concureze în meciuri oficiale sub forma unei echipe separate, astfel că jucătorii locali au fost nevoiţi să reprezinte echipa naţională a Iugoslaviei.

Prima prezenţă la startul unor preliminarii de Campionat European a adus şi prima calificare la un turneu final. Repartizată într-o grupă cu Italia, Lituania, Ucraina, Slovenia şi Estonia, Croaţia a reuşit să încheie pe prima poziţie, în faţa puternicei reprezentative a Italiei lui Gianfranco Zola, Alessandro Del Piero sau Paolo Maldini. Adversarii din grupa de la turneul final din Anglia au fost Portugalia, Danemarca şi Turcia, iar victoria obţinută în faţa naţionalei pregătite de Fatih Terim (1-0, gol marcat de Goran Vlaovic), respectiv succesul categoric contra danezilor (3-0, prin dubla lui Davor Suker şi o reuşită semnată de Zvonimir Boban) au fost de ajuns pentru ca echipa condusă de selecţionerul Miroslav Blazevic să îşi asigure calificarea în sferturi. Însă duelul cu Germania, viitoarea campioană europeană, avea să însemne finalul de drum pentru Croaţia, în ciuda unei evoluţii bune contra nemţilor şi a unui gol marcat de Davor Suker. Decisiv a fost cartonaşul rosu primit de Igor Stimac în minutul 56, care a obligat Croaţia să rămână în inferioritate numerică şi a facilitat astfel misiunea Germaniei, învingătoare cu scorul de 2-1.

Campania de calificare la Euro 2000 s-a dovedit mai puţin reuşită pentru selecţionata lui Miroslav Blazevic, la capătul unei lupte foarte echilibrate cu Iugoslavia şi Irlanda. Toate cele trei echipe au încheiat într-un interval de doar două puncte, însă Croaţia s-a clasat pe locul al treilea şi a ratat astfel atât calificarea directă la turneul final din Olanda şi Belgia, cât şi prezenţa la baraj. Două puncte pierdute într-o deplasare teoretic accesibilă, cu Macedonia, au costat în cele din urmă locul la Campionatul European 2000.

Sub comanda lui Otto Baric, Croaţia nu a început preliminariile pentru Euro 2004 într-o manieră pozitivă, printr-un rezultat de egalitate pe teren propriu cu Estonia (0-0) şi un eşec în deplasare cu Bulgaria (2-0). A urmat însă o serie de patru victorii consecutive fără gol primit, care a readus echipa lui Otto Barić în lupta pentru calificare. Prezenţa la turneul final din Portugalia a fost în cele din urmă asigurată la capătul unei duble manşe de baraj contra Sloveniei: deşi partida tur, disputată pe stadionul Maksimir din Zagreb, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, victoria la limită din confruntarea retur (1-0, gol marcat de atacantul Dado Prso) a fost de ajuns pentru ca reprezentativa croată să obţină calificarea. Însă grupa de la Euro 2004 s-a dovedit mult prea dificilă pentru oamenii lui Otto Baric, care au înfruntat două dintre principalele favorite ale competiţiei, Anglia şi Franţa. În ciuda unei remize spectaculoase cu Franţa (2-2, graţie golurilor înscrise de Milan Rapaic şi Dado Prso, respectiv Igor Tudor (autogol) şi David Trezeguet), Croaţia nu s-a putut implica în lupta pentru calificarea în fazele eliminatorii, fiind învinsă de Anglia (4-2). Remiza contra Elveţiei (0-0) a contat doar la nivel de statistici, iar croaţii se concentrau deja pe următorul turneu final.

Cu un nou selecţioner, Slaven Bilic, şi o generaţie din care ieşeau în evidenţă tineri jucători precum Luka Modric sau Ivan Rakitic, alături de experimentaţii Niko Kovac sau Josip Simunic, Croaţia a dominat categoric grupa E de calificare la Euro 2008, reuşind nouă victorii şi două rezultate de egalitate din cele 12 meciuri disputate. În ultima partidă din grupă, o echipă deja calificată a Croaţiei se impunea cu scorul de 3-2 pe stadionul Wembley din Londra, eşec în urma căruia Anglia rata prezenţa la turneul final din Austria şi Elveţia. Evoluţiile excelente şi rezultatele foarte bune au continuat şi în grupa de la Campionatul European 2008, unde Croaţia a reuşit să se impună în toate cele trei meciuri, inclusiv contra Germaniei (2-1, goluri marcate de Darijo Srna şi Ivica Olic). Austria şi Polonia au fost celelalte două victime ale oamenilor lui Slaven Bilic, care însă aveau să se oprească în sferturi, la capătul unui meci extrem de emoţionant cu Turcia. Ivan Klasnic a înscris cu un minut înainte de finalul celei de-a doua reprize de prelungire şi prezenţa în semifinalele competiţiei părea foarte aproape. Ar fi fost prima apariţie în penultimul act al unui turneu final european, însă reuşita lui Semih Senturk la ultima fază a partidei a făcut ca soarta calificării să se decidă în urma loviturilor de departajare. Ratările lui Luka Modric, Ivan Rakitic şi Mladen Petric au dus la eliminarea Croaţiei, care rămânea doar cu aprecierile primite pentru jocul plăcut, dar fără posibilitatea de a lupta în continuare pentru câştigarea trofeului.

Preliminariile Campionatului European 2012 au reprezentat un duel strâns cu Grecia pentru prima poziţie a grupei şi implicit calificarea directă la turneul final din Polonia şi Ucraina. Un eşec surprinzător cu Georgia (1-0) a făcut ca oamenii lui Slaven Bilic să încheie doar pe locul al doilea, fiind astfel nevoiţi să treacă prin emoţiile unei duble manşe de baraj cu Turcia. Însă cele două meciuri au reprezentat de asemenea oportunitatea ideală de a obţine revanşa în faţa turcilor după eliminarea de la Europeanul precedent: Croaţia şi-a asigurat practic calificarea încă de la capătul primei partide, câştigată cu un categoric 3-0 în deplasare. Returul de Zagreb a fost gestionat cu atenţie de gazde, care s-au limitat în a proteja avantajul important obţinut în tur. Croaţia nu a avut însă şansă la tragerea la sorţi pentru grupele Euro 2012, unde a înfruntat Spania şi Italia, viitoarele finaliste ale competiţiei. Deşi a învins Irlanda (3-1, goluri înscrise de Mario Mandžukic (2), respectiv Nikica Jelavic) şi a încheiat la egalitate cu Italia (1-1, după ce o nouă reuşită a lui Mario Mandžukic a anulat golul din prima repriză marcat de Andrea Pirlo), înfrângerea din ultima partidă, contra Spaniei (0-1) a împiedicat echipa lui Slaven Bilic să avanseze încă o dată în fazele eliminatorii ale turneului final.