Rashad F Sadygov 61 (a)

Croaţia-Azerbaijan, preliminarii Euro 2016

Croaţia – Azerbaijan 6-0. Croaţii fac spectacol la Osjek

Croaţia a spulberat Azerbaijan în runda a treia a preliminariilor EURO 2016 şi rămâne lider în Grupa H alături de reprezentativa Italiei.

Croaţia a spulberat Azerbaijan în runda a treia a preliminariilor EURO 2016 şi rămâne lider în Grupa H alături de reprezentativa Italiei. Elevii lui Niko Kovac au ratat de puţin şansa de a-şi doborî propriul record şi au marcat de numai şase ori în poarta azerilor, faţă de cele şapte goluri administrate naţionalei Andorrei în 2006.

În minutul 11, golgeterul campionatului croat, Andrej Kramaric, a deschis scorul pentru Croaţia, după ce a reluat în plasă o centrare venită din banda dreaptă de la căpitanul Darijo Srna. Croaţia a făcut 2-0 după o fază fixă executată perfect de Ivan Rakitic din banda stângă şi reluată cu capul de Ivan Perisic, de la marginea careului mic, în poarta lui Agayev.

Ultimele minute ale primei reprize au fost de coşmar pentru azeri. Croaţia s-a năpustit asupra porţii lui Agayev şi a mai punctat de alte două ori până când centralul elveţian Stephan Studer a fluierat finalul primei părţi. Primul a marcat din nou Perisic şi din nou cu capul, după o centrare excelentă din banda stângă venită de la Pranjic. A fost al treilea gol în preliminarii pentru internaţionalul croat în trei partide. În minutele de prelungire ale reprizei, croaţii au punctat şi a patra oară. Luka Modric s-a jucat cu doi adversari, a verticalizat spre Brozović, iar acesta a finalizat simplu din interiorul careului: 4-0 la pauză pentru Croaţia.

După pauză, elevii lui Niko Kovac au redus turaţia motoarelor dar tot au reuşit să mai puncteze de două ori. Defensiva azeră, care se comportase excepţional în deplasarea de la Palermo din etapa a doua a grupei, a clacat în această confruntare şi l-a trădat pe Berti Vogts decisiv. În minutul 56, centralul elveţian a dictat lovitură de la unsprezece metri pentru naţionala gazdă, iar Luka Modric a transformat cu siguranţă penalty-ul, încununându-şi evoluţia excelentă cu un gol.

Golul şase, ultimul al serii, a venit după ce Ivan Perisic a ieşit din nou în evidenţă. Internaţionalul croat a pătruns în banda stângă, a centrat şi căpitanul azerilor, Rashad Sadygov, şi-a introdus mingea în propria poartă.

Croaţia învinge fără emoţii Azerbaijan şi îşi egalează cel mai bun start din istoria preliminariilor, care data din perioada de aur a lui Milorad Blazevic. Azerii nu au niciun punct după primele trei runde şi ocupă ultimul loc în grupa H.