Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 10 octombrie 2015, ora 21:45

Dossa Júnior 58
Jason Demetriou 80
Cipru a câştigat în Israel şi încă speră că poate ajunge la EURO 2016

Israel – Cipru 1-2. Trei echipe se luptă pentru locul de baraj din Grupa B

Bosnia, Israel şi Cipru sunt despărţite de doar trei puncte şi au şanse să obţină locul de baraj pentru EURO 2016. Cipru primeşte marţi vizita Bosniei.

Naţionala cipriotă a dat lovitură în Israel şi a aruncat în aer lupta pentru locul de baraj în Grupa B, din care Belgia şi Ţara Galilor şi-au asigurat biletele pentru turneul final din Franţa. Deşi este în continuare pe locul 5, Ciprul a 12 puncte şi este la două în spatele Bosniei, pe care o va întâlni marţi pe propriul teren. Între ele este şi învinsa din această seară, Israel (13 puncte), care însă are şanse mici să mai prindă barajul în condiţiile în care mai are de jucat în Belgia.

Mulţi au considerat jocul cu Cipru o simplă formalitate, dar Israelul din partea a doua a campaniei de calificare nu seamănă deloc cu echipa ce începea preliminariile cu trei victorii. Doar patru puncte au strâns israelienii în 2015 după o victorie cu Andorra şi o remiză norocoasă în Ţara Galilor, iar rezultatele şi mai ales jocul nu recomandă această echipă pentru prezenţa la EURO.

În schimb, naţionala cipriotă a crezut în şansa ei. Un şut al lui George Efrem în minutul 24 scos cu greu de portarul gazdelor în corner a fost semnalul de alarmă pentru defensiva gazdelor, care însă nu avea să înveţe lecţia.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 58, când Dossa Júnior a ajuns primul la o minge înaltă trimisă în careu din fază fixă şi lovitura sa de cap a fost imparabilă. Modeşti în jocul colectiv, israelienii şi-au recâştigat speranţele după o reuşită individuală, şutul fabulos al lui Bitton de la 25 de metri care a catapultat mingea direct în vinclu. La 1-1 gazdele s-au aruncat în atac şi ciprioţii au ştiut să profite de apărarea lor rarefiată, punctând decisiv cu zece minute înainte de final prin Demetriou.