Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 06 septembrie 2015, ora 21:45

Eden Hazard 86
Cipru - Belgia 0-1

Cipru – Belgia 0-1. Eden Hazard, îngerul din tabăra „dracilor roşii”

Belgia a muncit din greu în Cipru pentru a-şi asigura toate cele trei puncte puse în joc, iar Eden Hazard a făcut târziu diferenţa în favoarea "dracilor roşii".

Belgia a muncit din greu în Cipru pentru a-şi asigura toate cele trei puncte puse în joc, iar starul lui Chelsea, Eden Hazard, a făcut târziu diferenţa în favoarea „diavolilor roşii”. Belgia rămâne pe doi în spatele Ţării Galilor, dar este ca şi calificată la turneul final.

O singură schimbare a efectuat Marc Wilmots faţă de partida câştigată acum câteva zile în faţa Bosniei pe teren propriu. Atacantul lui Liverpool, Cristian Benteke l-a înlocuit în unsprezecele de start pe tânărul atacant de la rivala locală, Everton, Romelu Lukaku. În rest, acelaşi 4-2-3-1 cu Nainggolan şi Witsel în faţa apărării şi cu Fellaini înconjurat de Hazard şi De Bruyne. Ciprioţii au apelat la un 4-5-1 defensiv, cu Mytidis ancorat între fundaşii centrali belgieni şi cu Economides şi Makrides în rol de mijlocaşi ofensivi cu atribuţiuni mai mult defensive. O echipă prudentă şi disciplinată care pusese probleme mari şi Ţării Galilor în urmă cu câteva zile şi care a pierdut la fel de greu şi duelul cu Belgia din această seară.

Încă din minutul 11, Christodoulou a fost nevoit să renunţe la atacantul de la AEK Larnaca, Mytidis, care s-a accidentat. El a fost schimbat cu Sotiriou, vârful de 22 de ani de la APOEL Limassol. Oaspeţii au trecut pe lângă gol de două ori în primele 25 de minute, însă nici Witsel şi nici Benteke n-au reuşit să-l învingă pe portarul Giorgallides. Experimentatul Constantinos Makridis a avut prima şansă de gol a gazdelor printr-un şut de la distanţă, el fiind imitat două minute mai târziu de Nikolaou, însă Courtois a fost atent şi a reţinut.

Fără a impresiona în prima parte Belgia a început mai bine partea a doua a jocului. Wilmots a renunţat la Benteke pentru a-l trimite în teren pe Origi, iar în minutul 47 acesta i-a pssat lui Hazard, care l-a pus la grea încercare pe Giorgallides. Din minutul 53 la gazde a intrat pe teren şi fostul jucător al Astrei, Vincent Laban, care l-a înlocuit pe căpitanul ciprioţilor Charalambides. Belgia n-a reuşit să se apropie prea des de poarta gazdelor, în ciuda unei evidente superiorităţi la nivel tehnic, iar cea mai mare ocazie a „diavolilor” până spre final a venit de la lovitura de cap a lui Jan Vertonghen, în urma unei faze fixe. Intrarea lui Mertens în locui lui Fellaini a mai dinamizat jocul oaspeţilor, iar jucătorul lui Napoli s-a aflat la originea golului splendid marcat în minutul 87 de Hazard, gol care a adus o victorie uriaşă pentru reprezentativa belgiană pe un teren extrem de dificil.

Ciprioţii au presat până la final în încercarea de a egala, dar rezultatul final a rămas cel stabilit de Hazard în minutul 87. Fluierul final al centralului Vladislav Bezborodov a sunat ca o eliberare, iar elevii lui Wilmots s-au îmbrăţişat fericiţi, fiind şi ei, la fel ca şi galezii, aproape siguri de calificarea la Euro 2016.