Cehia – Turcia 0-2. Victorie de orgoliu şi speranţe de calificare

Amicale
Cehia00000000000010622239
Turcia00000000000010226923
Articol scris de Răzvan Mitacu

Burak Yilmaz şi Ozan Tufan au marcat pentru Turcia în victoria cu Cehia din ultimul meci al grupei D de la Campionatul European 2016.

Stadionul Bollaert-Delelis din Lens a găzduit în această seară meciul dintre Cehia şi Turcia, contând pentru configuraţia finală a clasamentului grupei D de la Campionatul European 2016. Ambele echipe aveau neapărată nevoie de victorie pentru a mai spera la calificarea în rundele eliminatorii ale competiţiei, însă în cazul reprezentativei pregătită de Fatih Terim nici măcar un succes la limită nu era de ajuns pentru a se mai implica în lupta la un loc în optimi, din cauza golaverajului modest (0-4) înregistrat după primele două partide din grupă, pierdute cu Spania şi Croaţia.

Fără căpitanul Tomas Rosicky, care în meciul contra naţionalei Croaţiei a suferit o accidentare musculară şi a devenit astfel indisponibil pentru următoarele săptămâni, selecţionerul Pavel Vrba l-a titularizat pe mijlocaşul celor de la Sparta Praga, Borek Dockal şi a renunţat de asemenea la atacantul David Lafata, înlocuit din primul minut de Tomas Necid.

De partea cealaltă, selecţionerul Turciei, Fatih Terim, a renunţat la Hakan Calhanoglu şi i-a acordat încredere tânărului Emre Mor (18 ani), talentatul atacant recent transferat de Borussia Dortmund aflându-se astfel la prima partidă ca titular pentru Turcia la Euro 2016. Burak Yilmaz a fost confirmat în compartimentul ofensiv, în timp ce căpitanul Arda Turan, aspru criticat după evoluţiile din meciurile anterioare, şi-a păstrat locul în linia de mijloc.

Aflată în mare nevoie de o victorie cât mai concludentă, Turcia a început confruntarea de pe Bollaert-Delelis din Lens într-o manieră ofensivă şi a reuşit să deschidă scorul la prima acţiune de atac periculoasă: păstrunderea pe partea dreaptă a lui Emre Mor a fost continuată cu o centrare perfectă pentru Burak Yilmaz, iar atacantul lui Beijing Guoan a readus speranţa în tabăra oamenilor lui Fatih Terim. A urmat o cursă continuă de recuperare a cehilor, care au trecut pe lângă egalare în trei rânduri: cea mai mare ocazie i-a aparţinut lui Tomas Sivok, a cărui lovitură de cap în urma unei centrări din corner a lovit bara laterală a porţii apărate de Volkan Babacan.

Repriza secundă a reprezentat o adevărată situaţie ingrată pentru ambele naţionale, care la acest scor erau eliminate de la Euro 2016, astfel că fiecare aveau nevoie de cel puţin două goluri (Cehia), respectiv un gol (Turcia) pentru a spera în calificare. În aceste condiţii jocul s-a deschis, iar ocaziile au apărut la ambele porţi: Selcuk Inan şi Emre Mor au ratat din situaţii favorabile, în timp ce de partea cealaltă, noul intrat Milan Skoda l-a evidenţiat pe portarul Volkan Babacan în două rânduri. Şansa a fost din nou de partea Turciei în minutul 65, când Ozan Tufan a majorat avantajul pe tabelă, însă după o centrare din lovitură liberă care l-a găsit pe jucătorul lui Fenerbahçe într-un offside nesemnalizat de centralul scoţian William Collum. Cehia nu a mai reuşit performanţa de a reveni de la 0-2 precum în duelul contra Croaţiei, astfel că oamenii lui Pavel Vrba încheie dezamăgitor Campionatul European 2016, cu o clasare pe ultimul loc al grupei.

De partea cealaltă, Turcia obţine o victorie de prestigiu la capătul unui meci în care a impresionat prin spiritul combativ. Oamenii lui Fatih Terim au crezut în şansa lor până la final, deşi puţină lume le mai acorda şanse de calificare în urma eşecului drastic contra Spaniei. Graţie victoriei cu Cehia, Turcia ajută indirect Irlanda de Nord, calificată matematic în optimile de finală ale competiţiei şi speră în continuare că va putea fi prezentă la rândul său în rundele eliminatorii. Soarta Turciei va depinde însă de rezultatele care se vor înregistra în meciurile de mâine, din grupele E, respectiv F.