Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 28 martie 2015, ora 19:00

Václav Pilař 90

Aleksejs Višņakovs 30
Gints Freimanis (Letonia) în duel cu Ladislav Krejci (Cehia)

Cehia – Letonia 1-1. Vaclav Pilar salvează un punct pentru gazde

Vaclav Pilar a marcat în ultimul minut de joc pentru Cehia și a evitat astfel eșecul în meciul cu Letonia din grupa A de calificare la EURO 2016

Golul din minutul 90 marcat de Vaclav Pilar a evitat înfrângerea pentru Cehia și a făcut ca Letonia să treacă astfel pe lângă prima victorie din cadrul preliminariilor pentru EURO 2016. Pe stadionul Eden din Praga finalul meciului dintre Cehia și Letonia a fost unul extrem de emoționant și spectaculos, gazdele reușind să egaleze în ultimul minut al timpului regulamentar, pentru ca apoi șă fie chiar aproape de a obține victoria în prelungiri, când șutul lui Tomas Necid l-a lovit pe coechipierul său Vaclav Kadlec, o minge care foarte probabil ar fi intrat în poarta lui Andrejs Vanins.

Debut de meci echilibrat la Praga, în ciuda diferenței de puncte dintre cele două echipe, cu Cehia care a avut de partea sa posesia, însă nu a reușit să își creeze numeroase ocazii de gol în prima parte. Ladislav Krejci (minutul 16) a șutat puțin peste după un assist al lui Tomas Rosicky, iar Michal Kadlec a reluat cu capul periculos la capătul unei noi centrări precise din partea lui Tomas Rosicky, de această dată din corner, înainte ca Letonia să producă surpriza și să deschidă scorul în minutul 30: un contraatac purtat în viteză de Arturs Zjuzins a fost finalizat de Aleksejs Visnakovs printr-o execuție din centrul careului care l-a învins pe Petr Cech.

A urmat o cursă continuă după egalare din partea gazdelor, cu 20 de tentative la poarta adversă și 12 cornere din care au rezultat multe momente de pericol în careul Letoniei. David Lafata a lovit transversala în minutul 50 printr-o lovitură de cap după o centrare a lui Ladislav Krejci, Vladimir Darida a trecut în două rânduri pe lângă egalare, iar fundașul Theodor Gebre Selassie a reluat de asemenea cu capul după o lansare ideală a lui Rosicky, dar insuficient de precis pentru a marca.

Presiunea pusă de Cehia s-a concretizat în cele din urmă pe final, când șutul central al lui Vaclav Pilar a declanșat bucuria generală pe stadionul din Praga și a făcut ca Cehia să continue șirul de meciuri fără eșec în grupa A din preliminariile pentru EURO 2016. Cehia rămâne pe primul loc, cu 12 puncte, urmată de Islanda (6 puncte), în timp ce Olanda este obligată să câștige în această seară cu scopul de a reveni în lupta pentru unul dintre locurile care asigură calificarea directă la EURO 2016.