Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 03 septembrie 2015, ora 21:45

Milan Škoda 86

Yuri Logvinenko 21
Cehia - Kazakhstan 2-1. Cehia întoarce rezultatul şi se apropie de EURO 2016

Cehia – Kazakhstan 2-1. Cehia întoarce rezultatul şi se apropie de EURO 2016

Două goluri marcate de Milan Skoda în ultimul sfert de oră au adus Cehiei victoria ce o apropie de calificarea directă la turneul final al EURO 2016.

După ce în precedentul meci de pe teren propriu obţinuse doar o remiză cu Letonia, Cehia a fost aproape să provoace o nouă surpriză neplăcută propriilor suporteri în duelul cu Kazakhstan, dar a întors scorul în ultimul sfert de oră şi în final a obţinut victoria ce o apropie de turneul final din Franţa. Cu trei meciuri înainte de finalul preliminariilor Cehia acumulează 16 puncte în Grupa A, cu 6 mai multe decât Olanda, cu care însă mai are de jucat în deplasare în ultima etapă, pe 13 octombrie.

Fără victorie în grupă, Kazakhstan a început curajos meciul de pe Doosan Arena din Plzen. Baurzhan Dzholchiyev a semnat o primă ocazie pentru formaţia vizitatoare, înainte ca Logvinenko să deschidă scorul la capătul unei faze tipice pentru puternica echipă a oaspeţilor: corner executat scurt, centrare în careu şi lovitură impunătoare de cap a fundaşului lui FC Aktobe. De aici jocul a curs într-o singură direcţie, o goană continuă a Cehiei pentru golul egalizator. Putea veni din partea lui Limberský încă înainte de pauză, dar şutul acestuia a lovit bara.

Pavel Vrba a făcut mutarea câştigătoare la ieşirea de la cabine: atacantul Milan Škoda a fost trimis pe teren în locul lui Skalac şi el avea să întoarcă destinaţia celor trei puncte cu două lovituri de cap, în minutele 74 şi 86, la singurele şuturi cadrate ale gazdelor. Au fost primele goluri la echipa naţională pentru jucătorul Slaviei Praga, reuşite prin care Cehia face un pas important spre EURO 2016.

Pentru trupa lui Pavel Vrba urmează o deplasare în Letonia, apoi un meci acasă cu Turcia. Patru puncte în aceste jocuri sunt suficiente cehilor pentru a-şi asigura prezenţa la turneul final indiferent de soarta ultimul meci din preliminarii, deplasarea din Olanda. Kazakstan rămâne pe ultimul loc al grupei cu un singur punct şi merge duminică în Islanda, unde echipa gazdă îşi poate asigura matematic prezenţa la EURO cu o remiză.