Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 03 septembrie 2015, ora 21:45
Norvegia
Norvegia

Vegard Forren 57
Norvegia a câştigat în Bulgaria, scor 1-0

Bulgaria – Norvegia 0-1. Vegard Forren aduce trei puncte uriaşe Norvegiei la Sofia

Norvegia s-a impus la limită în Bulgaria şi a redeschis cursa pentru calificare la Euro 2016 în grupa H, fiind acum la doar 2 puncte de Croaţia şi Italia.

Norvegia s-a impus la limită în Bulgaria şi a redeschis cursa pentru calificare la Euro 2016 în grupa H. Vegard Forren, fundaşul în vârstă de 27 de ani de la Molde, a marcat singurul gol al jocului de la Sofia, aducând o victorie foarte valoroasă pentru naţionala sa. Norvegienii se apropie în urma acestui succes la două puncte de coliderele grupei, Croaţia şi Italia.

Cu toate că forma naţionalei Bulgariei a cunoscut îmbunătăţiri de la sosirea lui Ivaylo Petev, vecinii de la Dunăre rămân fără victorie pe teren propriu de la succesul înregistrat în martie 2013 în faţa Maltei, în preliminariile Cupei Mondiale din Brazilia. Ivelin Popov a ratat prima şansă mare de gol a partidei după 21 de minute, însă lovitura sa liberă executată aproape perfect a fost scoasă in-extremis de portarul norvegienilor, Nyland. Manolev şi acelaşi Popov, cei mai periculoşi jucători ai bulgarilor în acest meci, au dat emoţii defensivei norvegiene până la pauză, în timp ce replica nordicilor a venit de la Soderlund, care nu a reuşit să-l învingă pe portarul lui Lokomotiv Sofia, Mitrev.

La opt minute de la reluarea jocului, Vegard Forren a reuşit primul său gol pentru echipa reprezentativă. Portarul gazdelor, Bozhidar Mitrev, n-a avut nicio şansă la execuţia fundaşului de la Molde, aflat la a şasea prezenţă în preliminarii pentru naţionala pregătită de Per-Mathias Hogmo. Din acel moment, norvegienii s-au închis perfect în faţa porţii lui Nyland şi nu au permis aproape deloc bulgarilor să creeze pericol real până spre final. Mai mult, ocaziile importante până la final au purtat semnătura lui Hogli şi Soderlund, de fiecare dată portarul Mitrev reuşind să-şi blocheze adversarii.

Succes vital la Sofia pentru norvegieni, care duminică vor înfrunta pe teren propriu ocupanta primului loc, Croaţia. Bulgaria se deplasează în weekend în Italia, însă cele 8 puncte acumulate în şapte meciuri sunt insuficiente pentru ca elevii lui Petev să mai spere la ceva din această grupă.