Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 16 noiembrie 2014, ora 21:45
Malta

Andrej Galabinov 6

Clayton Failla 49 (pen)
Bulgaria - Malta, preliminarii EURO 2016

Bulgaria – Malta 1-1. Scaunul lui Penev se clatină după o mare surpriză în Grupa H

Malta a remizat în Bulgaria, producând o mare surpriză în Grupa H din preliminariile EURO 2016. Bulgarii pierd contactul cu primele trei locuri ale grupei.

Malta a produs surpriza rundei în grupa H, părăsind arena Vasil Levski din Sofia neînvinsă. Jucătorii bulgari şi antrenorul lor, Luboslav Penev, au părăsit stadionul într-un cor de fluierături.

Deşi au dominat partida, bulgarii n-au reuşit să facă diferenţa în momentele importante ale meciului. Jocul a început bine pentru gazde, care au deschis scorul în minutul 6 prin Galabinov, după o centrare a lui Popov şi o recentrare a lui Alexandrov. Acelaşi Galabinov a fost aproape de „dublă” cinci minute mai târziu, când a preluat în suprafaţa de pedeapsă şi a liftat mingea peste portarul Hogg, dar şi puţin peste poarta oaspeţilor.

În minutul 25, Galabinov a fost din nou în prim plan, dar vârful lui Livorno a ţintit doar bara transversală din apropierea punctului de la unsprezece metri. Înainte de pauză, maltezii au trimis şi ei balonul în bara transversală prin Camilleri, în urma unei erori a defensivei bulgare.

La reluare, oaspeţii aveau să egaleze în mod surprinzător, din lovitură de la unsprezece metri. Yordan Minev a faultat în careu şi centralul suedez Martin Strömbergsson a acordat corect lovitură de pedeapsă pentru oaspeţi. Failla a executat fără speranţe pentru portarul Stoyanov şi a restabilit egalitatea la Sofia.

Gazdele au alergat din acel moment după golul victoriei, dar căpitanul Ivelin Popov a ratat singur cu portarul Hogg în minutul 58, pentru ca brazilianul naturalizat de la Ludogorets, Marquinhos, să trimită alături de poartă după un şut splendid de la 25 de metri. În minutul 74, centralul Martin Strömbergsson a acordat penalty şi pentru gazde după un fault comis în careu de Muscat, însă căpitanul Popov a trimis mingea mult peste poarta lui Hogg. Din acel minut, bulgarii au avut de luptat şi cu propriii fani, care au început să-şi admonesteze serios favoriţii.

Bulgaria a mai trecut o dată pe lângă gol în prelungiri, după o ieşire hazardată a portarului Hogg, dar elevii lui Penev n-au reuşit să profite şi partida de la Sofia s-a încheiat la egalitate, 1-1. Un prim punct pentru Malta în Grupa H, în timp ce bulgarii se află mult în spatele principalelor trei protagoniste ale grupei, Croaţia, Italia şi Norvegia.