Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 10 octombrie 2014, ora 21:45

Nikolay Bodurov 36 (a)
Bulgaria-Croaţia, preliminarii Euro 2016

Bulgaria – Croaţia 0-1. Un autogol aduce victoria croaţilor la Sofia

Croaţia s-a impus la Sofia în faţa Bulgariei şi îşi confirmă statutul de favorită, alături de Italia, la calificarea din Grupa H la EURO 2016.

Pe arena Vasil Levski din Sofia, Bulgaria şi Croaţia au căutat victoria care să le asigure statutul de contracandidată a favoritei grupei, Italia, la calificarea de pe primul loc. Formaţia pregatită de Niko Kovac, cu mult mai multe individualităţi decât bulgarii, a reuşit în final să obţină un succes foarte important la Sofia în urma unui autogol. Gazdele n-au reuşit să pună probleme croaţilor decât prin şuturi de la distanţă.

Croaţii au început de altfel mult mai bine partida şi, în minutul 12, cornerul executat de Ivan Rakitic a fost reluat din prima de Perisic, puţin peste poarta lui Stoyanov. În minutul 20, Modric şi Rakitic combină, balonul ajunge la Ivica Olic, dar veteranul croaţilor este blocat de fundaşul gazdelor, Popov, chiar în momentul în care se pregătea să plaseze mingea. Oaspeţii au deschis totuşi scorul în minutul 36, atunci când Ivan Rakitic a centrat din banda dreaptă în sensul de atac al croaţilor, mingea a fost trimisă cu capul spre poartă de Ivan Perisic, iar Bodurov, fundaşul gazdelor, a deviat-o decisiv în poartă: 0-1 la Sofia.

Doar patru minute mai târziu, elevii lui Niko Kovac îşi puteau dubla avantajul, dar reluarea de la 16 metri a lui Brozovic a trecut razant cu bara porţii lui Stoyanov.

Şi în repriza secundă tot croaţii au controlat ostilităţile, linia mediană a oaspeţilor dovedindu-se a fi mult superioară celei bulgare. În minutul 56, Luka Modric îl deschide în banda stangă pe Mario Mandžukić, atacantul lui Atletico Madrid pătrunde, centreaza excelent în faţa porţii, dar Ivan Perisic reia peste poarta gazdelor.

Bulgarii au replicat timid prin noul intrat, Georgi Iliev, dar şutul acestuia de la 25 de metri, deşi l-a păcălit pe Subašić (uşor prins prea în faţă de fază), a ocolit poarta croaţilor. Subašić a fost atent zece minute mai târziu când a reuşit să respingă în lateral şutul de la distanţă expediat de Alexander Tonev.

Succes pentru reprezentativa Croaţiei la Sofia, un succes care îmbogăţeşte zestrea naţionalei pregatite de fraţii Kovac cu încă trei puncte. Croaţia este acum co-lider al Grupei H, la egalitate de puncte cu Italia, dar are trei puncte mai mult decât Bulgaria şi Norvegia.