Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 06 septembrie 2015, ora 21:45

Edin Džeko 39
Senad Lulić 45

Bosnia - Andorra 3-0

Bosnia – Andorra 3-0. Victorie fără emoţii pentru naţionala lui Bazdarevic

Bosnia a marcat de trei ori în prima repriză a meciului cu Andorra, suficient pentru a-şi asigura cele trei puncte care o menţin în cursa pentru EURO 2016.

Bosnia n-a impresionat în meciul disputat pe teren propriu împotriva reprezentativei Andorrei, dar, chiar şi-aşa, n-a avut nicio emoţie în a-şi asigura victoria clară la finalul disputei de pe arena „Bilino Polje” din Zenica. Bičakčić , Dzeko şi Lulic au marcat toate cele trei goluri ale partidei încă din primele 45 de minute.

Selecţionerul Mehmed Bazdarevic a schimbat o parte dintre jucătorii care au început ca titulari partida contra Belgiei, astfel că pe banca de rezerve au rămas Medunjanin, Mujdza, Vranjes sau Visca. Şi-au făcut în schimb apariţia ca titulari Ibisevic, Zec, Bičakčić şi Sunjici, într-un 4-4-2 care a căutat să rezolve cât mai rapid disputa de la Zenica. În minutul 14, Bosnia a reuşit să marcheze pentru prima dată, în urma unui corner executat de Pjanici şi prelungit de Zec până la Erimin Bicakcic.

Edin Dzeko şi Vedad Ibisevic au fost aproape de majorarea avantajului în minutele 22 şi 27, pentru ca, în minutul 30, noul atacant al Romei să reuşească să majoreze în cele din urmă avantajul gazdelor, după o combinaţie pe traseul Ibisevic-Lulic. Fără să sufere în defensivă, bosniacii au închis practic partida în minutul 45, atunci când acelaşi excelent Lulic şi-a încununat evoluţia excelentă marcând golul trei al echipei sale reprezentative.

După pauză, Bosnia a continuat să atace şi Pjanici a şutat foarte periculos în minutul 48, pentru ca cinci minute mai târziu acelaşi Dzeko să rateze şansa „dublei”. În minutul 63, Bosnia a rămas însă în inferioritate numerică după eliminarea lui Besic, iar selecţionerul Bazdarevic a schimbat imediat sistemul de joc trimiţându-l în teren pe Djuric în locul lui Dzeko. Gazdele şi-au pierdut atât din entuziasm cât şi din lucididate, în timp ce oaspeţii n-au fost capabili să producă pericol la poarta portarului de la Chelsea, Asmir Begovic, iar scorul stabilit în minutul 45 a rămas înscris pe tabelă până la final.

Scor final 3-0 pentru Bosnia la Zenica în faţa modestei reprezentative pregătite de Koldo Alvarez, care rămâne ultima în grupă, fără punct şi cu numai trei goluri marcate în opt jocuri. Bosnia acumulează 11 puncte şi ocupă locul 4, fără şanse de calificare automată, dar cu speranţa că poate prinde un loc de play-off. În runda următoare, Bosnia joacă împotriva liderului, Ţara Galilor.