Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 12 iunie 2015, ora 21:45
Belgia
Belgia

Gareth Bale 25

Ţara Galilor - Belgia 1-0

Preliminarii EURO 2016: Ţara Galilor – Belgia 1-0. Gareth Bale schimbă liderul în grupa B

La meciul său cu numărul 50 în echipa reprezentativă, Gareth Bale a adus victoria galezilor în derby-ul grupei B contra puternicei naţionale belgiene.

Galezii au făcut un pas uriaş spre turneul final din Franţa, după ce au învins în această seară la Cardiff liderul grupei, Belgia. Deşi în faţa elevilor lui Coleman s-a aflat una dintre cele mai puternice echipe din fotbalul mondial, galezii au interpretat cu exactitate partitura stabilită de tehnicianul născut la Swansea şi şi-au asigurat o victorie muncită şi perfect meritată. Inteligent şi abil, selecţionerul gazdelor a făcut o nouă demonstraţie a priceperii sale şi a închis perfect culoarele către poarta lui Hennessey. Ţara Galilor a arătat siguranţă, calitate şi organizare perfectă şi în duelul din această seară, aşa cum o făcuse şi în partida tur din Belgia.

Încă o dată, eroul gazdelor a fost Gareth Bale, superstartul lui Real Madrid (susţinut din tribună de noul antrenor al echipei madrilene, Rafa Benitez) marcând singurul gol al jocului de pe „Cardiff City Stadium”. Reuşita lui Bale a venit în minutul 25, în urma unei faze fixe la care belgianul Radja Nainggolan a încercat să trimită mingea către propriul portar, iar Bale, nemarcat, şi-a păstrat calmul imperial, a interceptat şi l-a executat pe Thibault Courtois. Din acel minut, meciul s-a transformat într-o cursă continuă şi disperată a Belgiei de a restabili egalitatea, însă defensiva gazdelor, condusă impecabil de Williams şi Gunter, a păstrat poarta lui Hennessey imaculată. Belgia ar fi putut marca în câteva rânduri, dar nici Kevin de Bruyne, nici Christian Benteke şi nici Eden Hazard, în două rânduri, n-au ales soluţia potrivită pentru a-l executa pe Hennessey. În replică, galezii au ratat şi ei o uriaşă şansă de a-şi dubla avantajul prin Robson-Kanu, însă atacantul lui Reading a ratat ţinta din interiorul careului. Belgienii au forţat după pauză prin introducerea lui Romelu Lukaku şi schimbarea sistemului de joc într-un sistem şi mai ofensiv, însă atacantul lui Everton a fost impecabil gestionat de adversarii săi direcţi. Fără Fellaini în linia mediană, Belgia a avut probleme mari în a face legătura între compartimente aşa cum a făcut-o în amicalul contra Franţei, iar jocul compact şi exact al mijlocaşilor gazdelor (Allen şi Ramsey) le-a îngreunat şi mai tare misiunea.

Organizaţi excepţional de Coleman şi susţinuţi frenetic din tribune de fani, galezii şi-au păstrat avantajul obţinut în minutul 25 până la final şi au sărbătorit la final cel mai important şi impresionant succes al acestei campanii. Neînvinsă şi fără gol primit după „dubla” cu Belgia (marea favorită a grupei), Ţara Galilor acumulează 14 puncte (cu trei mai mult decât locul doi şi cu cinci mai mult decât locul trei) şi visează cu ochii deschişi la turneul final din Franţa 2016. În septembrie galezii joacă împotriva Ciprului, în timp ce Belgia va întâlni pe teren propriu Bosnia.