Belgia – Italia 0-2. „Squadra Azzurra” impresionează la debut

Amicale
Belgia0000000000001632112134
Italia0000000000001611233421
Articol scris de Răzvan Mitacu

Emanuele Giaccherini şi Graziano Pelle au marcat pentru Italia în victoria cu Belgia din primul meci disputat la Campionatul European 2016.

Belgia şi Italia, principalele favorite ale grupei E de la Campionatul European 2016, şi-au început parcursul la turneul final din Franţa prin meciul direct care a avut loc în această seară pe Stade des Lumieres din Lyon, la scurt timp după ce Suedia şi Irlanda, celelalte două naţionale care completează configuraţia grupei E, au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Marc Wilmots şi Antonio Conte se aflau pe teren la ultimul meci dintre Belgia şi Italia disputat la un turneu final de Campionat European, în urmă cu 16 ani, când ‘Squadra Azzurra’ se impunea cu scorul de 2-0 în faza grupelor de la Euro 2000. Francesco Totti şi Stefano Fiore îşi treceau atunci numele pe lista marcatorilor, într-o puternică echipă a Italiei ce avea să ajungă până în finala competiţiei. Fără a se putea baza pe nume răsunătoare precum în urmă cu un deceniu, Italia a impresionat în primul meci de la Euro 2016 şi a înregistrat un nou succes în faţa reprezentativei belgiene.

Selecţionerul Antonio Conte a aliniat la start o formaţie dispusă pe teren cu trei fundaşi centrali, Leonardo Bonucci, Andrea Barzagli şi Giorgio Chiellini, în faţa căpitanului şi coechipierului lor de la Juventus, Gianluigi Buffon. Matteo Darmian şi Antonio Candreva au evoluat pe cele două benzi, cu Daniele De Rossi alături de Emanuele Giaccherini, respectiv Marco Parolo în zona centrală de la mijlocul terenului şi o linie de atac formată din Graziano Pelle şi Eder.

De partea cealaltă, selecţionerul Belgiei, Marc Wilmots, a trimis pe teren o echipă cu nume sonore şi un atac impunător, format din Kevin de Bruyne, Eden Hazard şi Marouane Fellaini, aflaţi în sprijinul vârfului celor de la Everton, Romelu Lukaku. Radja Nainggolan şi Axel Witsel au evoluat la închidere, în timp ce compartimentul defensiv a fost alcătuit din Laurent Ciman, Jan Vertonghen, Toby Alderweireld, respectiv Thomas Vermaelen.

Debut de meci intens între două echipe cu un stil de joc complet diferit: dacă belgienii au preferat momentele de posesie şi acţiunile de atac prelungite, ‘Squadra Azzurra’ a evidenţiat un joc mult mai direct pe poartă, dar şi-a păstrat în acelaşi timp siguranţa defensivă care a reprezentat întotdeauna unul dintre punctele forte ale Italiei. Radja Nainggolan l-a întrebuinţat pe Gigi Buffon cu o puternică execuţie din afara careului în minutul 10, însă şutul bun al mijlocaşului celor de la AS Roma avea să rămâna singura oportunitate a belgienilor din prima repriză. Italia a impresionat prin jocul de pe benzi, cu Darmian şi Candreva pregătiţi să valorifice de fiecare dată spaţiile din defensiva belgiană, în urma lansărilor precise ale lui Daniele De Rossi, Marco Parolo sau Leonardo Bonucci. De altfel o faza similară a dus la deschiderea scorului în minutul 32, când Emanuele Giaccherini a preluat în spatele apărării o lansare perfectă a lui Bonucci, fostul său coleg de la Juventus, iar actualul mijlocaş al celor de la Bolognia a finalizat fără speranţă pentru Thibaut Courtois. Replica Belgiei a întârziat să apară, defensiva experimentată a italienilor reuşind să blocheze eficient atacurile purtate de valoroşii jucători din compartimentul ofensiv belgian. Iar oamenii lui Antonio Conte ar fi putut intra la cabine cu un avantaj chiar de două goluri dacă lovitura de cap a lui Graziano Pelle din finalul primei reprize ar fi ajuns pe spaţiul porţii unui Courtois care nu mai putea interveni.

Un ritm la fel de intens şi spectaculos în partea secundă, care a adus şi prima mare oportunitate de gol a Belgiei, după eroarea lui Matteo Darmian: jucătorul celor de la Manchester United a pierdut nepermis de uşor balonul în jumătatea de teren adversă şi a expus defensiva italiană unui contraatac purtat în viteză şi finalizat cu şutul pe lângă al lui Romelu Lukaku, dintr-o situaţie de unu la unu cu Gigi Buffon. Replica ‘Squadrei Azzurra’ a venit prompt, iar Pelle a trecut din nou pe lângă majorarea avantajului, de această dată intervenţia decisivă a lui Thibaut Courtois fiind cea care a păstrat în joc echipa lui Marc Wilmots. Dries Mertens, Divock Origi şi Yannick Ferreira-Carrasco au fost variantele ofensive trimise pe teren de selecţionerul belgian în tentativa de a salva un rezultat de egalitate, iar presiunea s-a intensificat treptat în jumătatea de teren a peninsularilor, care însă au reuşit să facă faţă cu succes iniţiativelor ofensive ale adversarilor. În prelungiri lovitura decisivă a fost dată de Graziano Pelle, autor al unui gol splendid marcat după un contraatac purtat în superioritate numerică.

Victorie meritată pentru Italia, care a surprins plăcut în meciul de debut la Euro 2016. La finalul unei partide emoţionante şi disputată intens până la ultimul fluier, oamenii lui Antonio Conte demonstrează că pot avea un cuvânt important de spus la turneul final din Franţa, fără a fi totuşi consideraţi printre principalii favoriţi la câştigarea titlului. Disponibilitatea la sacrificiu, disciplina tactică şi organizarea de joc au compensat lipsa unor individualităţi de renume din lotul Italiei şi pot fi aspecte fundamentale în continuarea parcursului la Euro 2016. De partea cealaltă, Belgia va trebui să îşi pună mult mai bine în valoare jucătorii de o calitate tehnică indiscutabilă din compartimentul ofensiv, încă de la meciul cu Irlanda, programat sâmbătă pe Stade Matmut-Atlantique din Bordeaux, pentru a se putea ridica la nivelul aşteptărilor.