Belgia – Irlanda 3-0. Belgienii au ajuns, în sfârşit, la EURO 2016

Amicale
Belgia00000000000063031411
Irlanda00000000000063031114
Articol scris de David Petre

Belgia a egalat cel mai mare scor de la EURO 2016, învingând Irlanda prin trei goluri marcate în repriza secundă. Lukaku a reuşit o dublă.

După un meci dezamăgitor cu Italia, schimbările operate de selecţioneru Marc Wilmots au dat roade în al doilea joc al Belgiei de la EURO 2016. Finalistul Ligii Campionilor Carrasco a adus ceva nou în dreapta pe un flanc împărţit cu Meunier, De Bruyne a primit un rol central în spatele vârfului de unde a creat mai mult pericol împreună cu Hazard, Dembélé a fost stâlpul axului central, iar Witsel a găsit spaţii de penetrare. În schimb, Irlanda nu a mai găsit spaţiile oferite de Suedia, nu a mai ajuns în poziţie de finalizare şi a trebuit să se mulţumească cu o apărare agresivă, după posibilităţile ei. Timp de o repriză i-a ieşit, ba chiar destul de bine, însă după pauză valoarea superioară a belgienilor şi-a spus cuvântul şi jocul a mers spre deznodământul aşteptat.

A fost nevoie de 20 de minute pentru ca Belgia să-şi creeze prima ocazie importantă: Hazard a fost găsit bine în careu, dar şutul său a fost imprecis. La scurt timp Carrasco a băgat mingea în poartă dar meciul a fost oprit corect pentru ofsaid, apoi belgienii au mai avut semiocazii prin De Bruyne, Meunier în două rânduri, Alderweireld, Vertonghen şi Witsel.

În ciuda presiunii constante a belgienilor, Irlanda se putea declara mulţumită de modul în care i-a funcţionat apărarea aglomerată, cu toţi oamenii în 30-40 de metri de propria poartă. Partea doua avea însă să fie dezastruoasă pentru oamenii lui Martin O’Neill.

Belgia a deschis scorul la doar 3 minute de la reluare: Irlanda a îndrăznit ceva în jumătatea adversă şi a lăsat spaţii în defensivă,Lukaku a apărut fără marcaj în marginea careului pe contraatac şi a plasat frumos cu latul lângă bară. 2-0 s-a făcut în minutul 61, la o fază ce a arătat slăbiciunile irlandezilor pe faza de apărare: doar Lukaku aştepta o centrare într-un careu populat de insulari, însă Witsel a venit singur din spate şi a reluat imparabil cu capul. În minutul 70 era deja 3-0: Irlanda a ieşit la joc, Belgia a pornit în mare viteză în flancul drept, Lukaku a primit singur-singurel în faţa porţii şi golul a fost o formalitate.

Mertens şi De Bruyne au mai avut două situaţii pe final, dar rezultatul a rămas neschimbat: belgienii nu au avut motive să forţeze, irlandezii nu au putut schimba nimic pe tabelă. Lucrurile intră în normal în Grupa E, în care Italia a obţinut deja calificarea în optimile de finală, acolo unde şi Belgia a pus deja un picior şi jumătate.