Eden Hazard 67
Michy Batshuayi 80

Belgia - Cipru 5-0, preliminarii EURO 2016

Belgia – Cipru 5-0. Belgia, în ascensiune spre şefia Grupei B

Belgia a câştigat fără drept de apel meciul cu Cipru şi a urcat pe locul 3 în Grupa B a preliminariilor EURO 2016 înaintea restanţei de marţi cu Israel.

Belgia a câştigat fără drept de apel meciul cu Cipru şi a urcat pe locul 3 în Grupa B a preliminariilor EURO 2016, însă poate ajunge chiar pe primul loc marţi seară dacă va câştiga restanţa din Israel, în faţa unei echipe care vine după o înfrângere dură şi care ar putea avea mai mulţi absenţi de marcă. Jocul de pe King Baudouin Stadium din Bruxelles a curs într-o singură direcţie, cu o posesie consistentă a gazdelor, materializată prin 20 de şuturi, 11 dintre ele pe spaţiul porţii şi 5 goluri. De partea cealaltă, Cipru a şutat doar o dată spre poarta belgiană, fără însă să-i pună probleme lui Thibaut Courtois.

Belgia a deschis scorul în minutul 22 prin Fellaini, omul potrivit la locul potrivit într-o fază în care oaspeţii au încercat fără succes să scoată mingea din propriul careu. A fost 2-0 la pauză după ce Benteke s-a desprins din marcaj şi a reluat cu capul centrarea lui Hazard.

Alderweireld şi Fellaini au lucrat faza golului trei, marcat de mijlocaşul lui Manchester United în minutul 66 cu un şut din colţul careului, peste nefericitul portar Kissas. Acesta avea să scoată din nou mingea din plasă în minutul următor, de această dată la reuşita lui Eden Hazard după un un-doi năucitor cu Witsel. La 4-0 Marc Wilmots a renunţat la Fellaini, Hazard şi Benteke pentru a-i proteja în vederea meciului cu Israel, însă Belgia a mai punctat o dată prin Batshuayi, la trei minute de la intrarea pe teren, servit de Nainggolan.

Belgia priveşte cu încredere spre meciul de marţi cu Israel care îi poate aduce şefia grupei, apoi va merge la mijlocul lunii iunie în Ţara Galilor, cu care a remizat în toamnă pe propriul teren.