Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 03 septembrie 2015, ora 21:45

Eden Hazard 78 (pen)

Edin Džeko 15
Belgia a câştigat meciul cu Bosnia

Belgia – Bosnia 3-1. Belgia rămâne în coasta Ţării Galilor

Belgia se impune la final cu 3-1 în faţa Bosniei şi rămâne la trei puncte în spatele galezilor în grupa preliminară.

Belgia a trecut de Bosnia-Herzegovina cu 3-1 şi rămâne în coasta liderului grupei, Ţara Galilor. Kevin de Bruyne, Marouane Fellaini şi Eden Hazard au adus victoria „diavolilor roşii” în faţa unei reprezentative resemnate cu gândul că Euro 2016 este tot mai departe.

Bosniacii au venit în Belgia cu gândul la cele trei puncte şi au aliniat un unsprezece din care nu au lipsit vedetele Begovic, Pjanic, Lulic sau Edin Dzeko. Gazdele în schimb nu aveau voie să facă niciun pas greşit după înfrângerea suferită în etapa precedentă în faţa Ţării Galilor la Cardiff. Cu un 4-1-4-1 care a căutat mereu iniţiativa, Wilmots i-a lăsat pe bancă pe Mirallas, Origi sau Mertens şi a trimis un unsprezece echilibrat cu trei jucători puternici pe zona centrală: Witsel, Fellaini şi Nainggolan. Piesele de rezistenţă, Hazard şi De Bruyne plus Romelu Lukaku în rol de pivot au asigurat pericolul la poarta lui Begovic. De altfel, Hazard si Kevin de Bruyne au fost diavolii cu chip de înger ai belgienilor, fotbaliştii care au fost coechipieri şi la Chelsea pentru puţin timp fiind de departe cei mai buni jucători de pe teren ai gazdelor.

Gândurile ofensive ale bosniacilor s-au văzut în primele 20 de minute. Spahic şi Pjanic au ameninţat încă din start poarta lui Thibault Courtois, pentru ca, în minutul 15, Edin Dzeko să înscrie printr-o lovitură perfectă de cap, după centrarea senzaţională a lui Mensur Mujdza. Elanul ofensiv al oaspeţilor a fost rapid ponderat de belgieni care au ameninţat poarta lui Begovic mai întâi prin De Bruyne, reuşind apoi să egaleze, după 23 de minute de joc, prin Marouane Fellaini. Gazdele au pus stăpânire pe joc şi, înainte de pauză, noul star de la Manchester City, Kevin de Bruyne (cel mai bun jucător al belgienilor în acest meci) a marcat golul de 2-1 şutând perfect de la 25 de metri, fără speranţă pentru goalkeeperul bosniac.

Mulţumiţi cu rezultatul înscris pe tabela de marcaj, belgienii au preferat după pauză contraatacul, iar Lukaku şi Hazard au semănat deseori pericol în faţa porţii lui Begovic. Bosnia a răspuns prin suturile periculoase expediate de Medunjanin şi Lulic, însă de fiecare dată, Thibault Courtois a fost la post. Cu aproape un sfert de oră înainte de finalul jocului, Eden Hazard a ucis orice speranţă a oaspeţilor. Vedeta campioanei Angliei, a fost faultat în careu şi tot el a transformat cu siguranţă lovitura de pedeapsă, învingandu-şi coechipierul de la Chelsea, Asmir Begovic.

Belgia se impune la final cu 3-1 în faţa Bosniei şi rămâne la trei puncte în spatele galezilor în grupa preliminară. Peste trei zile, naţionala antrenată de Marc Wilmots se deplasează în Cipru, în timp ce Bosnia primeşte pe teren propriu vizita codaşei grupei, Andorra.