Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 12 octombrie 2014, ora 21:45

Marek Hamšík 84
Stanislav Šesták 90+1
Belarus-Slovacia, preliminarii Euro 2016

Belarus – Slovacia 1-3. Slovacii continuă să impresioneze în grupa C

Slovacia câştigă în Belarus şi conduce Grupa C a preliminariilor EURO 2016 cu maxim de puncte după trei runde.

Victoria obţinută în faţa Spaniei la Zilina le-a dat aripi elevilor lui Jan Kozak, care au făcut un meci bun în Belarus şi adună maxim de puncte în Grupa C după trei meciuri. Slovacia se transformă, încet dar sigur, în principala contracandidată a ibericilor la calificarea de pe primul loc din grupa C.

Dacă prima repriză a fost una ştearsă pentru ambele formaţii, partea a doua a adus ingredientul mult aşteptat de către toată lumea: golurile. În prima repriză a jocului fiecare echipă şi-a trecut în cont câte o ocazie bună de gol, dar Filipenko de la gazde şi Skrtel de la oaspeţi au reluat peste poartă din poziţii similare în urma unor cornere.

La reluare, Slovacia a început mult mai bine jocul şi Nemec a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 47. Doar cinci minute mai târziu, cursa lui Vladimir Weiss a fost finalizată de Robert Mak cu un şut violent, dar portarul Zhevnov a respins în corner. Scorul a fost deschis în minutul 65 de eroul slovacilor, Marek Hamšík, care a reluat în plasă o pasă venită de la Vladimir Weiss. Fundaşul Jan Durica a reluat apoi periculos cu capul în braţele lui Zhevnov, pentru ca, o altă reluare cu capul, a lui Juraj Kucka, să fie de asemenea respinsă de excelentul portar al gazdelor.

Bielorusii nu n-au predat şi, în minutul 79, căpitanul Kalachev a reuşit să restabilească egalitatea după o excelentă pasă primită de la Stanislav Dragun. Slovacia a reintrat în meci prin acelaşi Marek Hamšík, care în minutul 86 a adus avantajul echipei sale, în urma unei centrări venite de la Miroslav Stoch, omul care adusese victoria Slovaciei în partida cu Spania.

Mai mult, în prelungirile meciului, Sestak a marcat şi golul trei pentru slovaci, care se impun meritat în Belarus şi continuă să conducă grupa C cu nouă puncte din trei partide.